Bydgoszcz: budowa szkoły w Czadzie ukończona
26 lutego 2020 | 08:09 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Na terenie mojej misji, liczącej 20 tysięcy mieszkańców, jest to jedyna szkoła, która normalnie funkcjonuje” – pisze pracujący na co dzień w Czadzie ks. Jakub Szałek.
Z okazji Wielkiego Postu kapłan diecezji bydgoskiej wystosował list, w którym dziękuje wszystkim za zaangażowanie w budowę nowoczesnej placówki edukacyjnej. „W poprzednich latach, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, pisałem do Was, prosząc o wsparcie na budowę szkoły w Czadzie. W tym roku piszę, dziękując”.
Środki, które udało się uzbierać w 2017 i 2019 roku w okresie Wielkiego Postu, wystarczyły na wybudowanie trzech budynków, które tworzą kompleks szkoły podstawowej. To w sumie siedem sal lekcyjnych, biuro dyrektora z pokojem nauczycielskim, biblioteka i cztery toalety. „Mam świadomość, że wielu z Was zaangażowało się dość mocno w akcję budowy szkoły w Czadzie. Na samym początku dziękuję księdzu biskupowi Janowi, który w swoich listach pasterskich na Wielki Post osobiście prosił diecezjan o wsparcie tego działa. Dziękuję Wydziałowi Duszpasterskiemu z jego byłym dyrektorem ks. Sylwestrem Warzyńskim, pracownikom kurii: księdzu ekonomowi, księdzu kanclerzowi, wszystkim za ich zaangażowanie. Nade wszystko zaś pragnę podziękować diecezjanom, którzy finansowym wsparciem przyczynili się do wybudowania jednej z najładniejszych szkół podstawowych w całym Czadzie”.
Na terenie misji ks. Jakuba Szałka, liczącej 20 tysięcy mieszkańców, jest to jedyna szkoła, która normalnie funkcjonuje. „Nasza szkoła wybrała sobie za patronkę św. siostrę Faustynę Kowalską. Oczywiście nie ma w tym żadnego przypadku. Przybyłem do misji Doumougou w roku szkolnym 2015/2016. Był to akurat Rok Miłosierdzia. Od razu rozpoczęliśmy organizowanie szkoły. Utworzyliśmy klasę „0”. I stąd właśnie zrodził się pomysł, by za patronkę obrać właśnie św. siostrę Faustynę” – napisał.
Dziś w szkole funkcjonują „zerówka”, pierwszą, druga, trzecia i czwarta klasa. Na lekcje uczęszcza w sumie 260 dzieci. Klasy są bardzo liczne. W każdej uczy się minimum 50 uczniów. „Piękna szkoła, w samym środku Afryki, w miejscu odciętym od cywilizacji – dla mnie jest coś z pogranicza „cudu”! I to wszystko dzięki ofiarności Diecezji Bydgoskiej. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie modlitwa płynąca do Pana Boga z samego środka Afryki – w Waszej intencji” – zakończył ks. Jakub Szałek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.