Bp Śmigiel: mamy żyć na oczach Boga, a nie na oczach ludzi
26 lutego 2020 | 22:13 | xpb | Toruń Ⓒ Ⓟ
– W Wielkim Poście mamy okazję, aby przez 40 dni zbliżać się do Boga, by żyć na oczach Boga, a nie na oczach ludzi – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. rozpoczynającej czas Wielkiego Postu. W toruńskiej katedrze zgromadzili się licznie wierni wraz z kapłanami, osobami konsekrowanymi i społecznością Wyższego Seminarium Duchownego.
W homilii bp Śmigiel zwrócił uwagę na trzy filary Wielkiego Postu: post, modlitwę i jałmużnę. Zaznaczył, że czas Wielkiego Postu ma być czasem troski o ducha, a nie o ciało. Podejmowane wyrzeczenia i postanowienia mają przybliżać nas do Boga i do siebie nawzajem.
– Piękno życia polega na tym, by w modlitwie, czynieniu dobra i wyrzeczeniu nie liczyć na poklask i uznanie ze strony ludzi, ale być blisko Pana Boga. To bycie blisko Boga jest prawdziwym źródłem naszego szczęścia. W Wielkim Poście mamy okazję, aby przez 40 dni zbliżać się do Boga, by żyć na oczach Boga, a nie na oczach ludzi – mówił bp Śmigiel. Zaznaczył, że czas Wielkiego Postu to czas wielkiej szansy na przemianę serca i zbliżanie się do Boga. Niech ta szansa nie przejdzie nie zauważona. Niech każdy dobrze wykorzysta ten czas łaski.
Wzywając wiernych do przyjęcia popiołu na swoje głowy biskup toruński powiedział: – Jest to gest naszej pokory bo jesteśmy słabymi ludźmi, ale też znak wiary, bo jesteśmy grzeszni, a jednak Chrystus swoją mocą ten ludzki proch podniósł do godności dzieci Bożych. Chcemy przez pokutę wrócić do Boga, bo tylko dzięki Niemu stajemy się mocni i święci i On jeden nadaje sens naszemu życiu – zakończył hierarcha.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, z racji przeżywanego w Kościele w Polsce dnia modlitwy i wynagrodzenia za grzechy seksualne wobec małoletnich popełnione przez niektórych duchownych, biskup toruński będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w toruńskiej katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.