Odnaleziono XIII-wieczną pieczęć bulli papieskiej
28 lutego 2020 | 09:57 | uniejow.net.pl / mk / ks. an | Uniejów Ⓒ Ⓟ
Podczas prac archeologicznych przy kolegiacie Wniebowzięcia NMP i św. Floriana w Uniejowie (diecezja włocławska) natrafiono na średniowieczne zabytki, w tym wyjątkowo zachowaną XIII-wieczną pieczęć bulli papieskiej papieża Aleksandra IV. Widnieją na niej wizerunki św. Apostołów Piotra i Pawła oraz krzyż, na rewersie napis: ALEXANDER PP. IIII. „To niezwykłe odkrycie świadczy o tym, że Uniejów w tamtym czasie musiał być już znaczącym ośrodkiem” – mówi ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, proboszcz parafii.
Uniejów jest miastem z metryką średniowieczną, dlatego wszystkie prace ziemne, które są wykonywane powyżej pewnej głębokości są objęte nadzorem konserwatorskim. Badania archeologiczne są prowadzone w związku z przebudową otoczenia uniejowskiej świątyni. Podczas prac odsłonięte zostały m.in. fragmenty muru z XIV wieku, które mają być odtworzone. Badania prowadzą archeolodzy: dr Anna Nierychlewska i kierownik badań Andrzej Bartczak. W sobotę 22 lutego archeologom towarzyszył również zespół poszukiwaczy z detektorami metali. To właśnie członkowie Klubu Poszukiwawczo Eksploracyjnego Eksplorer przy PTTK Łódź Polesie zostali zaproszeni do udziału w badaniach, które okazały się bardzo owocne.,,Sprawdzając ziemię z wykopu i tę na przyszłych trawnikach zlokalizowaliśmy różne zabytki od średniowiecza do czasów obecnych. Znaleźliśmy między innymi denary jagiellońskie, grosz praski, szelągi Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza, grosz królestwa polskiego, średniowieczny grot trzpieniowy od strzały, obrączkę i pierścionki. Najważniejsza jednak jest bulla papieska Aleksandra IV z XIII wieku” – mówi dla lokalnego portalu prezes Eksplorera Łukasz Purgał.
Poszukiwacze z łódzkiej grupy KPE Eksplorer wspólnie z archeologami badali teren przy kolegiacie w Uniejowie w sobotę 21 lutego 2020 r. Ekipa odkryła sporo interesujących zabytków, w tym wyjątkową ołowianą plombę pieczętującą papieski dokument zwany bullą. Pasjonaci z grupy KPE Eksplorer potrzebowali zaledwie czterech godzin, by przeszukując wierzchnią warstwę ziemi detektorami metalu znaleźć wiele interesujących zabytków.
„Tuż przed zakończeniem prac postanowiłem „przeskanować” ostatni fragment przy murze, okalającym kolegiatę, po którym jeszcze nie chodziłem. Pierwszy sygnał w pobliżu nowej latarni niemal ogłuszył mnie. Był tak mocny, że przez moment zagłuszył świst wiatru, który szalał od dwu godzin. Pomyślałem: sygnał jak pięć kopiejek Mikołaja drugiego. Wprawdzie wykopany przedmiot wielkością przypominał obiegową miedzianą piątkę ostatniego Cara, jednak był o wiele grubszy i cięższy. Medal? zapytałem kolegi Witka podając mu zabrudzony krążek. Drugi kolega Damian był równie zaskoczony jak my. Pierwsze wrażenie. Ot dziwna stara plomba z dwiema podobiznami i czymś na kształt inkrustacji. Żaden z nas w tamtej chwili nie przypuszczał, że trzymamy w dłoni trzynastowieczną bullę papieża Aleksandra czwartego” – mówi detektorysta Radek Psiurski.
Znalezisko jest w tym momencie w posiadaniu archeologów, którym pomagali członkowie klubu „Eksplorer”. Informacja o tym doniosłym odkryciu będzie przekazana do konserwatora zabytków. Jak mówią osoby, które odkryły przedmioty, ich wysoka wartość jest nie tyle finansowa, co naukowa i dla Uniejowa nieoceniona.
Jak mówił tuż po odkryciu znaleziska jeden z mieszkańców, który interesuje się historią Uniejowa, bulla może mieś związek np. ze św. Bogumiłem i ustanowieniem odpustu w Uniejowie. Dokąd trafią znaleziska jeszcze nie wiadomo, jednak idealnym miejscem byłoby stworzenie w Uniejowie ekspozycji, która mogłoby znaleźć się np. na poddaszu starej plebanii, gdzie planowano powstanie muzeum św. Bogumiła – dodaje mieszkaniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.