Abp Skworc na Wielki Post: brak trzeźwości jest zagrożeniem dla życia wiecznego
01 marca 2020 | 15:35 | asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował list duszpasterski do wiernych archidiecezji katowickiej na trwający Wielki Post. Słowo zostało odczytane we wszystkich parafian diecezji w I. Niedzielę Wielkiego Postu. hierarcha pisze m. in. o uroczystości beatyfikacyjnej Sługi Bożego ks. Jana Machy, jak i zachęca wiernych do wstrzemięźliwości od alkoholu.
„Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz” – tak metropolita katowicki zatytułował skierowane do diecezjan słowo. W liście hierarcha informuje wiernych, że „Ojciec Święty Franciszek potwierdził datę beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy i wskazał miejsce tej uroczystości. Odbędzie się ona w sobotę, 17 października 2020 roku, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach”. Pisze też o tym, że beatyfikację przeprowadzi prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Becciu.
Metropolita katowicki na uroczystość beatyfikacyjną zaprosił wszystkich diecezjan, nazywając ją „historycznym wydarzeniem”. W skierowanym do wiernych archideicezji katowickiej słowie przypomniał postać Sługi Bożego ks. Jana Machy podkreślając jego „gorliwą pracę duszpasterską” podczas II wojny światowej.
Abp Skworc zaznacza, że „ks. Macha, wrażliwy na biedę i niesprawiedliwość, rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród polskich rodzin, dotkniętych boleśnie skutkami okupacji. Rodziny te – pozbawione środków do życia – znajdowały się na skraju humanitarnej katastrofy, ponadto panujący terror powodował ich społeczną izolację. W tej sytuacji trzeba było pomocy Kościoła, którą ksiądz Jan Franciszek – wierny przykazaniu miłości – rozwinął na szeroką skalę” – pisze metropolita katowicki.
– Za to gestapo aresztowało go niejako na gorącym uczynku, podczas spotkania w Katowicach 5 września 1941 roku. Po brutalnym przesłuchaniu umieszczono go w obozie w Mysłowicach. 17 lipca 1942 roku odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa. Ks. Macha został skazany na karę śmierci przez ścięcie. (…) Wyrok przez ścięcie gilotyną wykonano 3 grudnia 1942 roku w katowickim więzieniu. Ciało kapłana – męczennika zostało przewiezione do Auschwitz i tam spalone w krematorium. Na cmentarzu w Chorzowie Starym urządzono mu – zgodnie z jego prośbą – symboliczny grób – przypomniał Pasterz Kościoła katowickiego.
W 2013 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Machy na szczeblu diecezjalnym w Katowicach. Zakończył się on 5 września 2015 roku.
Metropolita katowicki w liście duszpasterskim odnosi się także do rozpoczętego w Środę Popielcową czasu Wielkiego Postu. Przypomniał też hasło bieżącego roku duszpasterskiego, które brzmi: „Eucharystia daje życie. Wielka Tajemnica wiary”. Zachęca do tego, by w Wielkim Poście wierni przypomnieli i uświadomili sobie, „czym, a właściwie Kim jest Eucharystia, tajemnica wiary!”.
– Jako Kościół, którym my wszyscy jesteśmy, potrzebujemy wewnętrznego udziału we Mszy św., przylgnięcia uczuciem i rozumem do wydarzeń zbawczych – do męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – uobecnianych dla nas podczas każdej ofiary Mszy św. – pisze abp Skworc. – Potrzebujemy też odnowienia kultu eucharystycznego. Jezus czeka na nas w tym sakramencie miłości. Nie odmawiajmy Mu naszego czasu, aby przyjść, spotkać Go w adoracji, w kontemplacji pełnej wiary, otwartej na wynagradzanie za winy i przestępstwa wobec Boga i bliźnich.
„Eucharystia jest ofiarą miłości, którą Zmartwychwstały złożył raz jeden na ołtarzu krzyża i ponawia na ołtarzach całego świata dla nas i dla naszego zbawienia” – zaznacza metropolita katowicki.
W słowie skierowanym do diecezjan abp Wiktor Skworc wskazuje na trzy praktyki życia duchowego, jakim są modlitwa, post i jałmużna. – Do tych „uczynków pobożnych” – jak się je nazywa – można by jeszcze dodać trzeźwość, pamiętając o tym, że w minioną sobotę zakończył się Tydzień „Modlitw o Trzeźwość Narodu – wskazuje arcybiskup.
Zaznacza diecezjan w skierowanym słowie, do wstrzemięźliwości od alkoholu przez cały Wielki Post. Stwierdza, że „poważnym problemem społecznym w naszej ojczyźnie jest nadużywanie alkoholu”.
– Alkohol przyczynia się nie tylko do utraty zdrowia czy rozbicia rodziny. Nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary. Wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz z zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. Brak trzeźwości jest również zagrożeniem dla życia wiecznego – przypomina metropolita katowicki.
Pasterz Kościoła katowickiego zachęca wiernych do osobistego świadectwa abstynencji i trzeźwości, do świadectwo życia wolnego od nałogów. – Bądźmy trzeźwi i módlmy się o wewnętrzną wolność wszystkich, zwłaszcza młodego pokolenia, które jest najbardziej zagrożone, m.in. poprzez dostępność alkoholu, który nie jest rzeczą pierwszej potrzeby i nie musi być dostępny o każdej porze dnia i nocy. Wiemy, że sprzyja patologiom, a ich skutki prędzej czy później wracają do samorządu i państwa w postaci problemów społecznych do rozwiązania – czytamy w liście.
Podkreśla, że w sprawie trzeźwości kluczowe jest „współdziałanie rodziny i szkoły, rządu i samorządu, parafii i innych podmiotów życia społecznego w wychowywaniu dzieci i młodzieży w wolności od wszelkich uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, nikotyny, narkotyków i pornografii”.
Przypomina też patronów działań na rzecz trzeźwości i wolności od uzależnień. Proponuje, aby byli to Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha – kandydaci na ołtarze, obaj będą beatyfikowani w tym roku.
– Przeżyjmy rozpoczęty Wielki Post w tym duchu, w duchu służby Bogu samemu i naszym bliźnim. Postanowieniom wielkopostnym i wam, drodzy Diecezjanie, błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego – pisze w zakończeniu metropolita katowicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.