Kołobrzeg: makieta XIX-wiecznego miasta w bazylice
05 marca 2020 | 10:35 | km | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
Muzeum Diecezjalne w Kołobrzegu wzbogaciło się o makietę portu i fortyfikacji Kołobrzegu z XIX wieku. Trójwymiarowa wizualizacja zajęła miejsce pod wieżą świątyni i jest dostępna dla zwiedzających.
4 marca na wieży kołobrzeskiej konkatedry podpisano umowę przekazania mieszczącemu się tu Muzeum Diecezjalnemu makiety portu i fortyfikacji XIX-wiecznego Kołobrzegu, wykonanej przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza.
Dokumentację podpisali starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, dyrektor szkoły Katarzyna Karaźniewicz-Deczyńska oraz dyrektor muzeum ks. Piotr Zieliński.
Makieta miasta mierząca 6 metrów na cztery nie powstała jako eksponat dla Muzeum Diecezjalnego, tu jednak znalazła odpowiednie lokum: wystarczająco obszerny taras widokowy pod hełmem północnym wieży świątyni, a zarazem dostępny dla turystów. Jak wyjaśnia Jacek Kawałek, nauczyciel w ZS 1, obiekty zaplanowanej początkowo na dużo mniejszą makiety okazały się zbyt małe. – Musieliśmy znacząco zwiększyć projekt. I zacząć szukać odpowiednio obszernego pomieszczenia. Dopiero miesiąc temu znaleźliśmy je w przestrzeni Muzeum Diecezjalnego – powiedział.
Gospodarz muzeum zauważa, że to odpowiednie miejsce. – Dążymy do tego, by nasze muzeum stało się muzeum narracyjnym. To dla Kołobrzegu szansa, bo miasto na skutek wojen i działań protestantów straciło wiele ze swoich zabytków. Ważne jest więc stworzenie narracji o historii tych ziem, by zwiedzający mieli obraz tego, gdzie są, co tu się działo na przestrzeni wieków – powiedział ks. Zieliński.
Przekazaniu makiety Muzeum Diecezjalnemu towarzyszył pokaz wirtualnego spaceru po XIX-wiecznym Kołobrzegu. Uczestnicy wędrowali po ulicach miasta w specjalnych goglach połączonych z programem komputerowym. Wyświetlono też film prezentujący 17 makiet bazyliki na różnych etapach jej dziejów, począwszy od 1300 r. do 2000.
Makieta portu i fortyfikacji XIX-wiecznego Kołobrzegu jest piątą częścią dużego projektu pn. Kołobrzeg 3D. Pracowało nad nią łącznie ok. 30 uczniów, a ponadto na jednym z etapów również młodzież niemiecka, która gościła w ZS 1 w ramach wymiany międzyszkolnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.