Katedra polowa: wręczenie Orderu Kapituły Katedralnej i medali Gloria Caritas
11 marca 2020 | 18:52 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Z okazji 87. rocznicy konsekracji katedry polowej oraz 24. rocznicy utworzenia Caritas Ordynariatu Polowego WP w katedrze polowej odprawiona została Msza św., której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Eucharystię poprzedziła uroczystość wręczenia Orderu Kapituły Katedry Polowej oraz medali Gloria Caritas, a także prelekcja na temat roli kapelanów w okresie międzywojennym.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że obchodzony w zeszłym rok jubileusz setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego „był doskonałą okazją do tego, aby poznać kolejnych biskupów polowych i kapelanów, którzy zapisali się jako słudzy polskiego żołnierza”. Przywołał osobę bp. Stanisława Galla, który zorganizował urząd Kurii Biskupiej, zbudował struktury duszpasterskie i powołał do służby kapelanów. – Nade wszystko zdobył olbrzymi autorytet w czasie wojny polsko-rosyjskiej organizując posługę kapelanów i osobiście wspierając walczących. Jego wielką zasługą było utworzenie sieci ponad 70 parafii wojskowych oraz troska o budowę wielu kościołów i kaplic garnizonowych. 12 marca 1933 r., kiedy już był wyznaczony jego następca, miał miejsce ostatni akt jego duszpasterskiej posługi. W obecności licznie zgromadzonych kapelanów i przedstawicieli wojska dokonał konsekracji tej katedry – przypomniał.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że w przededniu 87. rocznicy konsekracji głównego kościoła diecezji „warto spojrzeć wstecz i dziękować za gorliwą posługę duszpasterską kolejnych biskupów polowych oraz wielu pokoleń kapelanów wojskowych”. – Pamiętając jednak o przestrodze Jezusa, że „nie nadaje się do królestwa Bożego ten, kto się wstecz ogląda”, kto żyje jedynie przeszłością, zwracamy uwagę na tych, którzy aktualnie pełnią posługę duchową wobec żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział.
Dodał, że razem z kapelanami należącymi do kapituły pragnie wyrazić wdzięczność osobom świeckim, żołnierzom i pracownikom resortu Obrony Narodowej, którzy wspierają duchownych w pełnieniu ich duszpasterskiej posługi.– Dziś w sposób szczególny kapituła katedry polowej WP pragnie podziękować za wielką życzliwość Oddziałowi Zabezpieczenia Dowództwa Garnizonu Warszawa na czele z płk. Andrzejem Ryniakiem a szczególnie za troskę o utrzymanie katedry polowej i zaplecza duszpasterskiego – powiedział bp Guzdek.
Biskup Polowy podkreślił, że Eucharystia sprawowana w przeddzień rocznicy konsekracji katedry polowej jest okazją do wspólnego dziękczynienia kapelanów i świeckich. – Tak jak kiedyś abp Stanisław Gall z kapelanami i wojskowymi dziękował za lata swojej posługi, tak i my dziękujemy Panu Bogu za to „dziś” w trosce o morale i ducha żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział.
Eucharystię pod przewodnictwem biskupa polowego koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego, m.in. ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej, dyrektor Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz prepozyt katedralnej, kapelani Ordynariatu Polowego i członkowie kapituły katedry polowej.
We Mszy św. uczestniczyli gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, żołnierze i pracownicy wojska Oddziału Zabezpieczenia DGW, współpracownicy Caritas Ordynariatu Polowego oraz członkowie Konfraterni św. Jakuba działającej przy katedrze polowej.
Eucharystię poprzedziła uroczystość, podczas której wręczone zostały Order Kapituły Katedry Polowej WP oraz medale Gloria Caritas.
Zebranych w Sali konferencyjnej powitał ks. płk Mariusz Tołwiński, który przybliżył historię katedry polowej. Przypomniał, m.in., że to w murach obecnej katedry polowej znajdował się obraz Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy. Wspomniał o początkach duszpasterstwa wojskowego i o jej wojennych losach. Podkreślił, że odbudowa, remont i wyposażenie katedry to dzieło wielu pokoleń duchownych, żołnierzy i pracowników wojska. – Dzisiaj chcemy podziękować każdemu człowiekowi, który miał wkład w to, jak nasza świątynia wojskowa wygląda współcześnie, stąd nasze dzisiejsze spotkanie – powiedział.
Wykład na temat historii powstania Biskupstwa Polowego, roli i zadań, kapelanów w okresie międzywojennym wygłosił Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń. Na wniosek kapituły katedry polowej bp Józef Guzdek odznaczył orderem Kapituły płk. Andrzeja Ryniaka, szefa Oddziału Zabezpieczenia DGW. Orderem uhonorowano także Oddział Zabezpieczenia DGW. Odznaczenie wręczył bp Józef Guzdek, któremu towarzyszył ks. płk Mariusz Tołwiński.
– To wydarzenie w minimalnym stopniu dotyczy mojej osoby, a w maksymalnym całej załogi Oddziału Zabezpieczenia DGW, która codzienną pracą zaświadcza o tym, jak ciężko pracuje nasza instytucja – powiedział płk Ryniak. Dowódca Oddziału Zabezpieczenia podkreślił, że katedra polowa „jest obiektem szczególnym i wymagającym”. Podziękował też swoim podwładnym i współpracownikom za ich pełną poświęcenia służbę i pracę.
Oprócz orderu kapituły katedralnej 17 osób odznaczono medalami Gloria Caritas. Medal ten został ustanowiony przez bp. Józefa Guzdka dekretem z dn. 24 października 2019 r. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które znacząco przyczyniły się do realizacji celów i zadań Caritas Ordynariatu Polowego WP. Medal otrzymali m.in. ks. prof. UKSW Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, kapelani Ordynariatu Polowego, prowadzący parafialne ośrodki Caritas, a także osoby, które swoją pracą i ofiarnością wsparły działalność wojskowej Caritas.
W imieniu odznaczonych głos zabrał ks. płk Piotr Majka, który w przeszłości pełnił funkcję proboszcza katedry i dyrektora Caritas Ordynariatu Polowego WP, a jednocześnie był inicjatorem powstania przyznanych odznaczeń. Przypomniał o osobie pierwszego dyrektora wojskowej Caritas, ks. płk. Tadeusza Dłubacza. – Ten ksiądz oddał swoje serce, dosłownie i w przenośni dla Caritas – powiedział. Ks. Majka podkreślił, że medal jest sposobem na wypowiedzenie żołnierskiego „dziękuję, żołnierskiego „Bóg zapłać” za poświęcony czas oraz dzielenie się miłością z potrzebującymi.
Głos zabrał także bp Józef Guzdek. – Miłosierdzie to miłość, która wzięła się do pracy – powiedział. Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że podstawową misją Caritas Ordynariatu Polowego WP jest docieranie do tych osób, które rzeczywiście potrzebują pomocy. – Bieda często jest bardzo cicha i pokorna, dlatego niezwykle ważną sprawą jest odszukanie i dotarcie do tych najbardziej potrzebujących – powiedział. Biskup Guzdek przypomniał o niektórych dziełach Caritas, m.in. o sesjach terapeutycznych dla żołnierzy powracających z misji zagranicznych, możliwości przekazywania 1 % podatku, który, w przeciwieństwie do wielu instytucji charytatywnych, jest przekazywany w całości potrzebującym. Ordynariusz Wojskowy przypomniał też, że Caritas obejmuje swoją pomocą również rodziny wojskowe, przekazując środki finansowe, organizując wypoczynek dla dzieci, dbając o seniorów i kombatantów poprzez zakup odpowiedniego sprzętu i leków.
Biskup polowy nawiązał też do działalności charytatywnej prowadzonej w ramach misji zagranicznych Wojska Polskiego. – Niosąc pokój, trzeba także nieść chleb. Trzeba zorganizować i ofiarować pomoc tym, którzy proszą o miłosierny odruch serca i ofiarowanie tego, co jest niezbędne do przeżycia. Trzeba pomóc tym, którzy rzeczywiście nie mają dosłownie nic i to Caritas razem z wojskiem czyni – powiedział. Podkreślił, że przykładem takiej działalności może być pomoc dla polskich rodzin mieszkających na Łotwie, przekazywana za pośrednictwem wojska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.