Mobilizacja diecezjalnych Caritas wobec zagrożenia koronawirusem
16 marca 2020 | 18:00 | Caritas Polska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wolontariat kryzysowy, reorganizacja pomocy żywnościowej, specjalne dyżury – to niektóre z rozwiązań wprowadzonych w odpowiedzi na wyzwania ostatnich dni. Podstawą jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, ale Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy potrzebującym – poinformowała KAI największa pozarządowa organizacja charytatywna.
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska została podzielona na pięć stref; dla każdej z nich wyznaczono koordynatora, który jest odpowiedzialny za organizację wolontariatu kryzysowego. Zgłoszenia wolontariuszy są przyjmowane elektronicznie, poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miejscowej Caritas.
Na stronie są też podane numery telefonów koordynatorów i mapa diecezji, na której każdy potrzebujący pomocy może sprawdzić, do której strefy należy jego gmina. Pomocą polegająca na robieniu codziennych zakupów i dostarczaniu leków z apteki będą obejmowane osoby starsze, chore, należące do grupy wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zakażenia. Program ruszył w poniedziałek, 16 marca.
Podobne rozwiązania stosują inne diecezjalne Caritas, m.in. w Poznaniu. Wolontariusze będą odbierać pieniądze od osób potrzebujących i za nie dokonywać zakupów, a następnie dostarczać je podopiecznym. Działania, prowadzone we współpracy Miasta Poznania, poznańskiej Caritas, harcerzy oraz innych organizacji pożytku publicznego, mają na celu zachowanie środków bezpieczeństwa i zadbanie o to, aby osoby chore i starsze pozostały w domu. Za ich koordynację po stronie wolontariuszy odpowiedzialne będzie Centrum Wolontariatu Caritas.
– Apeluję również, aby nie zapominać o osobach potrzebujących z bliskiego sąsiedztwa. Postarajmy się włączyć w tę pomoc i otoczyć opieką oraz wsparciem osoby z naszego otoczenia, które mogą być w grupie ryzyka – zachęca ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
W związku z zagrożeniem koronawirusem, Caritas Diecezji Siedleckiej uruchomiła specjalne dyżury telefoniczne. – Mogą się zgłaszać osoby potrzebujące pomocy m.in. w wykupieniu leków, żywności oraz innych artykułów pierwszej potrzeby. Chodzi głównie o seniorów i osoby samotne. Pomoc udzielana jest przez wolontariuszy Caritas diecezjalnej – informuje Anna Nowińska z biura prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej.
Zagrożenie koronawirusem dotyka liczne grupy potrzebujących, korzystających ze wsparcia Caritas. Przypomina o tym m.in. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Głównymi odbiorcami naszej pomocy w łaźni i jadłodajni są bezdomni, będący często seniorami. – Nie możemy ich pozostawić bez opieki. Dlatego jadłodajnia i łaźnia we Wrocławiu pracują bez zmian, zamknięta została jadłodajnia w Oławie. Jadłodajnia przy ul. Słowiańskiej 17 wydaje posiłki codziennie od poniedziałku do soboty, od godz. 12.00 do 14.00. Łaźnia i magazyn odzieży działają bez zmian, trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki, od 6.00 do 14.00. W placówkach zostały wprowadzone zasady zwiększające bezpieczeństwo zarówno pracowników, wolontariuszy jak i podopiecznych – informuje Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas, która przygotowuje także paczki żywnościowe dla osób dotkniętych bezdomnością.
W związku z odwołaniem ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak. Pomagam!”, zaplanowanej na 20 i 21 marca, a także utrudnień w dystrybucji żywności w dotychczasowych formach, Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne apelują o przekazywanie wsparcia na pomoc żywnościową, z której rocznie korzysta 350 tys. osób, w tym wielu seniorów. Informacje o SMS-owych zbiórkach i numery kont, na które lokalnie można przekazywać darowizny na ten cel, są podawane na stronach Caritas diecezjalnych. W skali ogólnopolskiej Caritas Polska uruchomiła program „Kromka chleba dla sąsiada”; przekazana w jej ramach pomoc również zostanie skierowana do potrzebujących w diecezjach.
Jak możesz pomóc?
Wyślij SMS o treści PACZKA na numer 72052
Dokonaj wpłaty na stronie www.caritas.pl/kromkachleba
Przelej dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: PACZKA)
Poinformuj starszych sąsiadów, że możesz zrobić im zakupy – wydrukuj specjalny plakat, wpisz swoje dane i umieść plakat w widocznym miejscu (na swojej klatce schodowej, na osiedlowej tablicy ogłoszeń)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.