Kard. Dziwisz zawierzył św. Józefowi świat ogarnięty pandemią
19 marca 2020 | 16:15 | md / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Wierzymy, że tak jak na ziemi św. Józef strzegł Jezusa i troskliwie opiekował się Świętą Rodziną, tak dziś z wysokości nieba ma w swej opiece Kościół święty i nas wszystkich, powierzających się mu i proszących o jego pomoc – mówił kard. Stanisław Dziwisz w kościele św. Józefa w Krakowie. Hierarcha przewodniczył tam Mszy św. w sanktuarium, którego kustoszkami są siostry bernardynki.
Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego w Eucharystii uczestniczyło niewielu wiernych. Msza św. była transmitowana w internecie. Podczas Mszy św. modlono się za wszystkich zaangażowanych w walkę z epidemią, za chorych i zmarłych oraz za strapionych w niełatwym czasie.
W homilii kard. Dziwisz zwracał uwagę na to, że to wiara pozwoliła opiekunowi Jezusa przyjąć i wypełnić do końca to wszystko, o co go poprosił sam Bóg. – To ważna lekcja dla nas. Każda i każdy z nas otrzymuje życiowe powołanie, bo w odniesieniu do każdego z nas Bóg ma swoje plany. Trzeba więc wsłuchiwać się w głos Pana, by rozeznać jego najświętszą wolę, wypełniając czekające na nas zadanie w życiu, w rodzinie, w Kościele, w społeczeństwie – nauczał.
Jak podkreślał osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, w ten sposób przeżywał swoje powołanie i służbę w Kościele św. Jan Paweł II. – Taką postawą zawierzenia i gotowości pełnienia woli Bożej odznaczał się jako kapłan, jako biskup krakowski i wreszcie jako pasterz Kościoła powszechnego – mówił.
Kardynał wspominał, że polski papież miał wielkie nabożeństwo do św. Józefa. Otrzymał jako drugie jego imię na chrzcie świętym. Znał na pamięć litanię do św. Józefa i często ją odmawiał, przed każdą Mszą św. modlił się do niego. Świętemu Józefowi poświęcił jeden z dokumentów pontyfikatu, adhortację apostolską „Redemptoris Custos”.
– Wierzymy głęboko, że tak jak na ziemi św. Józef strzegł Jezusa i troskliwie opiekował się Świętą Rodziną, tak dziś z wysokości nieba ma w swej opiece Kościół święty i nas wszystkich, powierzających się mu i proszących o jego pomoc zwłaszcza w tym czasie, trudnym dla naszego narodu – mówił hierarcha. Jak dodał, o nabożeństwie do św. Józefa świadczy kościół sióstr bernardynek, gdzie przed cudownym wizerunkiem ziemskiego ojca Jezusa modlą się codziennie krakowianie i pielgrzymi z różnych stron Polski.
Św. Józef jest patronem Krakowa. Miasto zostało mu powierzone przez rajców ponad 300 lat temu, w tragicznych czasach wojen, zarazy, pożarów i huraganów. Decyzję tę zatwierdził papież Klemens XI w 1714 roku.– Dziś chcemy w sposób szczególny podziękować patronowi Krakowa za jego troskę i pomoc. Pragniemy prosić, by nadal nas wspierał i chronił przed niebezpieczeństwem zarazy ogarniającej cały świat – mówił kard. Dziwisz.
Kraków szczyci się swymi dziejami, swoją kulturą, skarbami architektury i sztuki, swymi licznymi świętymi i błogosławionymi – mówił kard. Dziwisz i zaapelował do krakowian, by strzegli tego dziedzictwa, pogłębiali je i dzielili się nim. – To nasz przywilej i obowiązek, aby Kraków zachował swoją niepowtarzaną tożsamość i ubogacał nią Europę i świat – podkreślał.Klasztor sióstr bernardynek powstał, gdy bp Jakub Zadzik przekazał swojej siostrze obraz św. Józefa, ofiarowany mu w 1627 r. przez papieża Urbana VIII z poleceniem wybudowania w Krakowie kościoła pod wezwaniem ziemskiego opiekuna Syna Bożego. Powstały niewielka świątynia i przylegający do niej klasztor sióstr bernardynek. Wizerunek św. Józefa szybko zasłynął łaskami.
W 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz podniósł kościół św. Józefa w Krakowie do rangi sanktuarium diecezjalnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.