Sakralne dziedzictwo Małopolski dostępne w Internecie
21 marca 2020 | 16:50 | luk / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy dzieł sztuki sakralnej z terenu archidiecezji krakowskiej oraz najcenniejsze archiwalia z zasobów Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej są dostępne w Internecie. To wyjątkowa okazja, by nie wychodząc z domu, poznać sakralne dziedzictwo Małopolski.
Wszystko dostępne jest na portalu „Sakralne Dziedzictwo Małopolski”, który powstał dzięki projektowi Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Pracami nad stworzeniem cyfrowego repozytorium zdjęć i opisów dzieł sztuki sakralnej w Małopolsce, w tym kościołów, kaplic, pomników nagrobnych oraz dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrz małopolskich świątyń, kierował dr Józef Skrabski.
Łącznie na portalu udostępniono ponad 4000 w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych z terenu Małopolski oraz biogramy 1500 osób powiązanych z archidiecezją krakowską.
„Nie wszystkie z nich są na co dzień dostępne dla zwiedzających. Niektóre ze względu na lokalizację trudno obejrzeć z bliska. Na portalu, dzięki szczegółowej dokumentacji fotograficznej zgromadzonej podczas licznych wyjazdów inwentaryzacyjnych, można z łatwością dostrzec wszystkie szczegóły, łącznie z fakturą płótna czy niekiedy ukrytymi sygnaturami artystów” – zachęcają do korzystania ze zbiorów online twórcy strony.
Portal „Sakralne Dziedzictwo Małopolski” jest dostępny pod adresem sdm.upjp2.edu.pl. Strona jest podzielona na cztery sekcje: „Miejscowości”, „Ludzie”, „Dzieła” oraz „Zwiedzaj Małopolskę”. Są one poświęcone małopolskim miejscowościom i zlokalizowanym w nich parafiom, ludziom powiązanym z Małopolską i archidiecezją krakowską, najcenniejszym dziełom sztuki sakralnej z małopolskich świątyń oraz trasom turystycznym śladami zabytków i ludzi związanych z regionem.
Strona umożliwia swobodne nawigowanie pomiędzy biogramem artysty, a dziełami, które wykonał czy prezentacją sylwetki świętego, a jego przedstawieniami w sztukach plastycznych. Prezentowane za pomocą fotografii dzieła są udostępnione w domenie publicznej lub na licencjach Creative Commons. Dzięki specjalnemu modułowi zainteresowani mogą także porównywać wybrane dzieła oraz tworzyć własne kolekcje ulubionych zabytków na indywidualnym koncie użytkownika.
Ważnym elementem strony, skierowanym przede wszystkim do naukowców, studentów i specjalistów jest dział Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej, w którym udostępniono w domenie publicznej ponad 500 jednostek archiwalnych, w tym akta wizytacji biskupich, księgi konsystorskie czy akta oficjalatu i wikariatu generalnego w Krakowie. Do tej pory ze względu na postać analogową omawianych dokumentów archiwalnych oraz w wielu przypadkach ich zły stan zachowania, dostęp do nich był bardzo ograniczony.
Portal ma pełnić także funkcję narzędzia edukacyjnego.
„Chcielibyśmy, aby opracowane i udostępnione w portalu zasoby stały się materiałem pomocniczym dla nauczycieli, edukatorów i wykładowców używanym w ich codziennej pracy. To im dedykowana jest sekcja ‘Ciekawi Małopolski’, w której będziemy publikowali propozycje tematów scenariuszy lekcyjnych i zajęć edukacyjnych dotyczących historii oraz sakralnego dziedzictwa kulturowego regionu” – zapowiadają twórcy portalu.
Projekt „Sakralne Dziedzictwo Małopolski” uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego” na lata 2014-2020.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.