Bp Napierała: Bóg w tych dniach staje się bardziej obecny przy każdym człowieku
26 marca 2020 | 09:39 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Bóg w tych dniach staje się bardziej obecny przy każdym człowieku. Jest Bóg i do Niego wołamy dzisiaj z wielką nadzieją, aby zatrzymał tę epidemię, bo tylko On to może – mówił pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w kaliskiej katedrze z okazji 28. rocznicy powołania do istnienia diecezji kaliskiej. Eucharystia była transmitowana przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.
Ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu epidemicznego, aby zachować obowiązujące normy wewnątrz katedry modliło się pięć osób, natomiast pozostali diecezjanie łączyli się duchowo przez transmisję na antenie „Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej” i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”
Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński przypomniał, że 28 lat temu papież Jan Paweł II powołał do istnienia diecezję kaliską, a kościół św. Mikołaja ustanowił kościołem katedralnym.
Prosił o modlitwę w intencji łączącego się duchowo biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, obecnego pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały oraz biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna i pierwszego biskupa pomocniczego Teofila Wilskiego, a także duchowieństwa, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan. – W tym trudnym czasie z pokorą i ufnością polecamy Opatrzności Bożej wszystkich, którzy cierpią z powodu szerzącej się epidemii, polecamy służby medyczne, sanitarne i mundurowe, rządzących naszym państwem. Prosimy o pokój i nadzieję oraz o nawrócenie naszych serc – powiedział proboszcz katedry.
W homilii celebrans wskazał, że tegoroczne wspomnienie utworzenia diecezji kaliskiej obchodzone jest w trudnym czasie panowania epidemii. – Zawsze urodziny naszej diecezji przeżywaliśmy uroczyście i radośnie, a dziś jest smutek i ból w sercu, ale jest głęboka wiara, która wprowadza nas w zamyślenie nad tym wszystkim, co cały świat przeżywa – stwierdził bp Napierała.
Nawiązując do uroczystości Zwiastowania Pańskiego zaznaczył, że wtedy niebo obwieściło całej ludzkości, że zstąpi Syn Boży, który stanie się Zbawicielem świata. – Odbiorcami tego obwieszczenia byli małżonkowie Maryja i Józef. Każdy z nich miał swoje zwiastowanie. Oboje byli zaskoczeni tym obwieszczeniem. Oboje przeżywali pewne trudności, które za sprawą Ducha Świętego przezwyciężyli i zrozumieli zamiar Boży. Maryja wypowiedziała swoje „fiat” ustami i całą sobą, a Józef też powiedział swoje „fiat”, ale milcząco – mówił kaznodzieja.
Podkreślał, że wśród 13 diecezji powołanych do istnienia 28 lat temu znalazła się diecezja kaliska. – Kościół diecezjalny ma głosić Ewangelię, sprawować sakramenty, ma prowadzić ludzi do Boga, do tego, co stanowi ich cel ostateczny, czyli udział w życiu, w którym żyje Bóg. Taka jest misja Kościoła – akcentował biskup kaliski senior.
Odwołując się do współczesnych czasów naznaczonych epidemią wskazał na kruchość ludzkiego istnienia. – Dzisiaj cała ludzkość jest poruszona, napełniona lękiem, strachem. Światu wydawało się, że osiągnął wszystko poprzez cywilizację, a jeżeli ktoś mówił, że jest jakieś ograniczenie to go zbywano uśmiechem, a tymczasem zamarły największe potęgi i rozrywki, których pełno było. Jakaś cząsteczka mikroskopijna poruszyła całą ludzkość i odsłania jej kruchość – zauważył hierarcha.
Przekonywał, że człowiek sam sobie nie wystarczy. – Już w odległych dziejach Pan Bóg powiedział, że głupi w sercu swoim nie ma Boga. Mówić nie ma Boga to jest głupota, która obraca się przeciw człowiekowi. Bez Boga nie ma sensu, nie ma celu, ani perspektywy – zaznaczył duchowny.
Wskazywał, że tylko Bóg może uratować świat. – Jest Bóg i do Niego wołamy dzisiaj z wielką nadzieją, aby zatrzymał tę epidemię, bo tylko On to może. Jest Bóg i On jest potrzebny światu. Wołamy dziś do Niego, aby nam pomógł, aby odsunął tę zarazę, żeby pomógł nam przeżyć te trudności społeczne i gospodarcze – mówił pierwszy biskup kaliski.
Akcentował, że w chwilach trudnych Pan Bóg jest zawsze przy człowieku.
– Bóg w tych dniach staje się bardziej obecny przy każdym człowieku, a zwłaszcza przy tym, który się od Niego odwrócił, który się zagubił. Bóg miłosierny szuka tych ludzi i daje im odczuć na różne sposoby swoją obecność, aby się odnaleźli, aby wrócili do prawdy – powiedział bp Napierała.
Na koniec Mszy św. bp Stanisław Napierała w duchowej łączności z Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie zawierzył ludzi żyjących w Polsce, w Europie i na całym świecie Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi oraz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Mszę św. wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą koncelebrowali: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry i ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezji.
Diecezję kaliską powołano do istnienia 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II ,,Totus Tuus Polniae Populus’’, która ustanowiła nowy porządek administracyjny Kościoła w Polsce. W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej.
Katedrą ustanowiono kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu, a konkatedrą – kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Patronem diecezji kaliskiej jest św. Józef, Oblubieniec NMP i Opiekun Zbawiciela.
Ordynariuszem diecezji mianowany został bp Stanisław Napierała, pełniący wcześniej funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Ingres, czyli uroczystość liturgicznego wejścia biskupa do diecezji i objęcie przez niego w zarząd kościoła katedralnego, miał miejsce 12 kwietnia 1992 r. Trzy lata później – 4 kwietnia 1995 r. – papież Jan Paweł II biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej mianował ks. Teofila Wilskiego, którego konsekracja odbyła się 8 maja 1995 r. w katedrze w Kaliszu.
W 2011 r. na emeryturę przyszedł ks. biskup Teofil Wilski, a rok później – biskup kaliski Stanisław Napierała. Z woli papieża Benedykta XVI nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej został 21 lipca 2012 r. bp Edward Janiak, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, który ingres do katedry odbył 12 września 2012 r. Natomiast 5 lipca 2014 r. papież Franciszek ustanowił paulina o. Łukasza Buzuna biskupem pomocniczym, który sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze w dniu 16 sierpnia 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.