Caritas Archidiecezji krakowskiej ciągle pomaga
28 marca 2020 | 12:10 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Nie możemy przestać pomagać osobom najuboższym, których sytuacja teraz dodatkowo się skomplikowała – zapewnia Agnieszka Homan z Caritas archidiecezji krakowskiej.
W Krakowie funkcjonuje prowadzona przez Caritas Kuchnia św. Brata Alberta. Ze względu na stan epidemii wydaje posiłki tylko na wynos. Pracownicy proszą o zachowanie dużych odstępów w kolejce i przychodzenie z własnym pojemnikiem na zupę. – Ludzi jest więcej, bo część kuchni przestała działać albo wydaje tylko suchy prowiant. Potrzebne są jednorazowe pojemniki na żywność i środki ochrony, które pomogą zabezpieczyć pracowników – informuje Agnieszka Homan z Caritas archidiecezji krakowskiej.
Punkt Socjalny Caritas w Brzegach dysponuje żywnością z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego przez Unię Europejską. Wydawać ją można jednak tylko osobom skierowanym przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które spełniają określone kryteria dochodowe. Do osób w kwarantannie żywność dowożą służby mundurowe. Caritas apeluje do uczestniczących w programie partnerów lokalnych: Ośrodków Pomocy Społecznej i parafii, aby – zachowując konieczne środki ostrożności – nie rezygnowali z odbierania żywności dla swoich podopiecznych i wypracowały bezpieczny sposób jej dystrybucji. W transport żywności włączyły się Wojska Obrony Terytorialnej.
W ramach rozszerzenia pomocy seniorom, osobom niepełnosprawnym i bezdomnym krakowska Caritas stara się dotrzeć do potrzebujących z paczkami z żywnością i środkami czystości. Pomoc trafia do osób starszych i chorych poprzez pracowników placówek Caritas w terenie, niektóre osoby proszą też o pomoc telefonicznie i po sprawdzeniu ich sytuacji pracownik lub wolontariusz Caritas przywozi im zakupy.
– Liczymy na pomoc osób, które mają możliwość zorganizowania środków ochrony takich jak maski, rękawiczki, fartuchy, płyny dezynfekcyjne dla pracowników, wolontariuszy i osób potrzebujących – informuje Agnieszka Homan, która zwraca uwagę, że parafialnymi wolontariuszami Caritas są najczęściej seniorzy, czyli osoby najbardziej narażone podczas epidemii. Dlatego sugeruje, że warto w tym czasie zaangażować w działalność charytatywną w parafiach także młodsze osoby, zwłaszcza w pomoc sąsiedzką, bo takiej nie da się zorganizować centralnie. – Dyżur telefoniczny w parafii i otwarty kościół, do którego można wejść na chwilę modlitwy i adoracji to konieczność, skoro przez stan epidemii zostaliśmy pozbawieni możliwości wspólnego uczestniczenia we Mszy świętej – podkreśla.
Ze względu na stan epidemii Caritas zawiesiła działalność placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, klubów seniora, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej. Terapeuci starają się utrzymać kontakt z podopiecznymi telefonicznie i poprzez Internet. – Chociaż rehabilitację w stacjach opieki musieliśmy odwołać, to pielęgniarki odwiedzają swoich podopiecznych w domach, starają się też przynosić im zakupy – mówi Agnieszka Homan i informuje, że prowadzone przez Caritas placówki stałego pobytu działają normalnie, wprowadzone są tylko zakazy odwiedzin i ograniczenia wyjść, które wymusiła sytuacja.
Caritas rozpoczęła także zbiórkę pieniędzy na dodatkowy respirator dla Krakowa. Wpłat można dokonywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem RESPIRATOR lub online poprzez stronę internetową www.krakowcaritas.pl.
W biurze Caritas trwa dyżur telefoniczny pod numerami telefonów: 12 637 07 12, 12 638 07 08 lub e-mail: krakow@caritas.pl. – W obliczu epidemii postarajmy się nie tylko zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale wspólnymi siłami pomóc tym, którzy naszej pomocy najbardziej potrzebują – apeluje Agnieszka Homan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.