W Lublinie wystartowała „maseczka duchowa”
30 marca 2020 | 14:52 | ao / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
– Wielu potrzebuje duchowego wsparcia, dlatego warto się za nich modlić – mówi lubelski duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz. Delegat Metropolity Lubelskiego ds. Osób Wykluczonych we współpracy z Centrum Wolontariatu w Lublinie uruchomił „maseczkę duchową”. Inicjatywa obejmuje imienną modlitwą konkretnych ludzi – chorych na COVID-19, ale też ich rodziny i tych, którzy na różne sposoby im pomagają.
Pomysł indywidualnej modlitwy zrodził się po kontakcie z tymi, którzy zostali zakażeni koronawirusem. – Tym ludziom towarzyszy lęk, a modlitwa jest formą pomocy – mówi ks. Mieczysław Puzewicz. Centrum Wolontariatu postanowiło zbierać imiona osób chorych i łączyć serce do serca. Akcję nazwano „maseczką duchową”, bo – tak, jak maseczka higieniczna – ma chronić indywidualnie. – Chodzi o to, by jedna osoba modliła się za kogoś konkretnego z imienia – wyjaśnia duchowny. Wśród objętych modlitwą są lekarze, pielęgniarki, ratownicy, ich imiona przekazują pracownicy instytucji medycznych.
Lubelskie Centrum Wolontariatu przyjmuje zgłoszenia od tych, którzy chcą się za kogoś modlić albo sami takiej modlitwy potrzebują. Obecnie w inicjatywie jest 150 osób. Następni mogą dołączać, szczególnie, że rośnie liczba zakażonych. Wolontariusze będą ich łączyć tak długo, jak będzie potrzeba. Informacje i zawarte w nich intencje już można przesyłać. Są przyjmowane mailem – adres: anetaurlich@o2.pl.
„Maseczka duchowa”, to jedna z wielu inicjatyw Centrum Wolontariatu w Lublinie. Wcześniej ks. Mieczysław Puzewicz wspólnie ze Stowarzyszeniem uruchomili w Lublinie fabrykę masek ochronnych. Obecnie w inicjatywę włącza się ponad 200 osób, które szyją maseczki, a ostatnio także fartuchy. Materiały trafiają głównie do szpitali, ale nie tylko. Część maseczek jest też kierowana do innych placówek. Otrzymali je, m.in. funkcjonariusze policji.
Dodatkowo wolontariusze pomagają seniorom w sprawunkach i przy wykupie lekarstw, a wolontariusze-psychoterapeuci wszystkim zmagającym się z koronawirusem udzielają porad psychologicznych. Te inicjatywy ruszyły zaraz po wybuchu epidemii i są realizowane codziennie. Kontakty dla zainteresowanych są dostępne na stronie i na facebookowym profilu: www.itinerarium.pl.
Wszystkie działania spina hasło: „Jestem, rozumiem, wspieram”. Można je wspomóc wpłacając pieniądze na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie. Jego numer, to: 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.