Kondolencje abp. Jędraszewskiego po śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego
30 marca 2020 | 19:22 | pra / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Nie ulega wątpliwości, że cała polska kultura, wręcz kultura światowa, poniosła wielką stratę wraz z przejściem Pana Profesora do wieczności – mówi abp Marek Jędraszewski składając wyrazy współczucia żonie, a także wszystkim osobom i środowiskom, dla których śmierć śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego stała się czymś trudnym i bolesnym. Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem będzie miała charakter prywatny a urna z prochami prof. Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Uroczysty pogrzeb zostanie odprawiony po ustaniu pandemii, a prochy wybitnego kompozytora zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
W opublikowanym w mediach archidiecezji krakowskiej nagraniu, abp Marek Jędraszewski wspomina spotkanie z prof. Krzysztofem Pendereckim przed 6 laty w Łodzi. Wówczas artysta prowadził koncert z okazji 100-lecia Bitwy pod Łodzią. Dyrygował swoim „Credo”.
– Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, zwłaszcza dwóch momentów, które wybrzmiały z siłą podczas wykonywania tego utworu. Crucifixus etiam pro nobis – został ukrzyżowany również za nas z elementami polskich Gorzkich żalów i pieśni „Ludu mój, ludu cóżem ci uczynił”, a potem monumentalne et resurrexit tertia die – i zmartwychwstał trzeciego dnia. To było, to jest prawdziwe wyznanie wiary Pana Profesora. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzisiaj już tę rzeczywistość ogląda twarzą w twarz – mówi abp Marek Jędraszewski, wyrażając współczucie „wszystkim, którym ta śmierć przyniosła wielki ból, a jednocześnie zmusiła do refleksji w tym szczególnych dniach, jakie przeżywamy obecnie”.
Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter prywatny. W uroczystości weźmie udział tylko najbliższa rodzina. Następnie, zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją pogrzebów osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.
Po ustaniu pandemii, w porozumieniu z Rodziną, Prezydentem Miasta Krakowa i Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, zostanie odprawiony uroczysty pogrzeb śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wybitnego Kompozytora zgodnie z decyzją Kapituły Panteonu Narodowego, zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni został po latach rektorem. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.
W swej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do jego najważniejszych dzieł należą: „Pasja wg św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Ofiarom Hiroszimy – tren”, za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.
Był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie (1994), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2016) oraz wielu uczelni artystycznych na całym świecie, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017).
W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia – dziś uważana nie tylko za jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych, ale należącą także do europejskiej czołówki.
Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca w wieku 86 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.