Ściana Płaczu zdezynfekowana i oczyszczona
01 kwietnia 2020 | 14:27 | ts (KAI) / pz | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
W ramach przygotowań do Święta Pesach, najważniejszego święta judaizmu, usunięto 31 marca tysiące kartek ze Ściany Płaczu w Jerozolimie z intencjami modlitewnymi, które na przestrzeni ostatnich miesięcy pozostawili tam modlący się Żydzi oraz odwiedzający to miejsce goście. Jednocześnie, z myślą o ochronie osób tam przychodzących, miejsce to zostało wyczyszczone i zdezynfekowane, poinformowała Fundacja Dziedzictwa Ściany Zachodniej (Western Wall Heritage Foundation). Żydowskie Święto Pesach, upamiętnia wyjście narodu Izraela z niewoli egipskiej.
Obecny przy pracach rabin Szmul Rabinowitz, który sprawuje opiekę nad Ścianą Płaczu, modlił się o uzdrowienie chorych. „W tych trudnych dniach, kiedy szerzy się na świecie epidemia zagrażająca naszemu życiu, zbieramy modlitwy z całego świata złożone w pozostałościach zniszczonej Świątyni, modlitwy do Stwórcy świata, żeby On zesłał nam pełne zbawienie i dobre zdrowie, żeby zechciał nas wyzwolić od tego trudnego wirusa, który zaatakował świat”, powiedział rabin Rabinowitz.
Od poprzedniego czyszczenie Ściany Płaczu przed innym świętem żydowskim – Rosz Haszana – we wrześniu ub. roku, tylko za pośrednictwem internetowej funkcji fundacji pozostawiono 18 tys. kartek z modlitwami z całego świata. Kartki są usuwane ze szczelin muru Ściany Płaczu dwa razy w roku: przed żydowskim Nowym Rokiem Rosz Haszana oraz Pesach i zgodnie z tradycją żydowską, po pewnym czasie są zakopywane na Górze Oliwnej.
Pesach jest najważniejszym świętem judaizmu. Jest obchodzone na pamiątkę cudu wyjścia Żydów z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Święto pozwoliło poprzez stulecia zachować tożsamość narodu żydowskiego i wiarę w Jednego Boga. Celebruje się go przez siedem dni w Izraelu i w społeczności Żydów reformowanych oraz przez osiem dni wśród religijnych Żydów w diasporze. Odbywa się zawsze 15. dnia żydowskiego miesiąca nissan, kiedy w Izraelu rozpoczyna się pierwszy zbiór jęczmienia. Ośmiodniowe święto rozpoczyna się w tym roku 8 kwietnia.
Pesach określane jest też jako Święto Macy. Na pamiątkę ośmiodniowej wędrówki przez pustynię, Żydów obowiązuje wtedy zakaz spożywania chleba na zakwasie (chamec), który zastępuje maca przygotowana ze specjalnej mąki.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaapelował 30 marca, aby ze względu na ochronę przed koronawirusem, to święto, podobnie jak chrześcijańską Wielkanoc i muzułmański miesiąc postu Ramadan, obchodzić w domach i zrezygnować z dotychczasowego zwyczaju odwiedzin dalszych członków rodziny oraz przyjaciół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.