Czego możemy się nauczyć od Jana Pawła II w czasie pandemii?
03 kwietnia 2020 | 11:16 | Marcin Przeciszewski Ⓒ Ⓟ
W tych dniach przeżywamy 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II. To niezwykła okazja do refleksji nad spuścizną tego wielkiego pontyfikatu.
Zacząłbym od tego że papież Jan Paweł II był papieżem Miłosierdzia. Papieżem, który odkrył zapomniane już przez kościół wtedy orędzie świętej Faustyny, objawienia Jezusa Miłosiernego i wreszcie powierzył cały świat w Łagiewnikach Bożemu Miłosierdziu. To jedno z największych dokonań Jana Pawła II. Jak aktualne jest to przesłanie na ten czas, który nam pokazuje, że Jedyną szansą dla świata, dla Polski, dla każdego z nas jest zaufanie Bożemu miłosierdziu. Jezu ufam Tobie, niezależnie od tego co nas może spotkać.
To był też papież rodzinny, tak jak o nim mówi obecny Ojciec Święty Franciszek. Papież który stawiał na rodzinę jako podstawową komórkę społeczną i kościelną. Dziś, przez tą trudną izolację, mamy niezwykłą okazję odbudowy i umocnienia naszej wspólnoty rodzinnej. To jest czas dany i zadany. Odbudujmy nasze rodzinie więzi.
To był też papież który wymyślił Światowe Dni Młodzieży, który ludzi młodych traktował, jak ludzi dojrzałych. A co to znaczy być dojrzałym? To znaczy zadawać sobie podstawowe pytania o sens życia. O to jakie jest nasze powołanie i nasza misja w społeczeństwie. Jaka jest nasza misja w Kościele? Mamy wreszcie czas na zastanowienie się nad tymi podstawowymi fundamentalnymi pytaniami.
To był papież, który mówił że demokracja musi być zbudowana na fundamencie trwałych wartości inaczej się przerodzi w system totalitarny. Widzimy w jakim stanie jest dzisiaj nasza demokracja, demokracja w Europie czy na świecie. Jeżeli świat w sytuacji pandemii nie powróci do wartości to się rozsypie.
To jest naprawdę wielka szansa. Skorzystajmy z tego 15-lecia śmierci Jana Pawła II jako okazji do przypomnienia jego nauczania. Usiądźmy nad nim i medytujemy.
https://youtu.be/Aq9kKJG_ZKY
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.