Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie
03 kwietnia 2020 | 18:55 | asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: „Pokój wam!” (J 20,19), „Nie bójcie się!” – napisał do diecezjan abp Wiktor Skworc. Słowo pasterskie metropolity katowickiego dotyczy duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.
Duchowny przypomina, że Wielkanoc to „szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary”. Pisze, że w tym roku, ze względu na wprowadzone ograniczenia, liturgia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrowana w katedrach i kościołach bez obecności wiernych. Zachęca jednak wiernych do duchowego uczestnictwa w ceremoniach poprzez różne formy transmisji.
– Ta nietypowa forma religijnego zaangażowania nie zmienia ani istoty, ani treści obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią – wskazuje abp Skworc.
Metropolita katowicki zaznacza, że spotykamy się dziś z odczuciem pustki, zagrożenia, lęku, a nawet cierpieniem i śmiercią. Powszechne jest też poczucie osamotnienia, wynikające z ograniczeniem relacji z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. – W takim czasie właśnie Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: „Pokój wam!” (J 20,19), „Nie bójcie się!” (Mt 28,10) – przekonuje abp Skworc.
Hierarcha przypomina wiernym, że część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona. Podkreśla, że najważniejsza jest jednak Eucharystia – wielka tajemnica wiary, dodając, że uczestnictwo we mszy św. – nawet w obecnych okolicznościach – staje się naszą powinnością. Zachęca przy tym odpowiedniego przygotowania się do udziału w Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem mediów.
– Niechaj przygotowanie to ma charakter wspólnotowy, rodzinny, w gronie osób najbliższych. Zatroszczcie się razem zarówno o zewnętrzne, jak i wewnętrzne wyciszenie; wzbudźcie intencje Waszej modlitwy oraz doskonały akt żalu na początku Eucharystii. Otwórzcie Wasze serca na działanie słowa Bożego i przyjęcie owoców duchowej Komunii z Jezusem Chrystusem – zachęca abp Skworc.
Zapewnił jednocześnie, że celebrując liturgię Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w katedrze w Katowicach będzie modlił za całą wspólnotę lokalnego Kościoła, za wszystkie rodziny, duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego, za braci i siostry dotkniętych osamotnieniem, cierpieniem i chorobą.
Metropolita katowicki zachęcił diecezjan do pojednania się Bogiem poprzez akt żalu doskonałego przypominając, że w tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Wezwał wszystkich do pojednania się z bliźnimi.
Abp Skworc przypomniał, że w Wielki Czwartek wspominamy i przeżywamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Zachęcił wiernych do przeczytania w rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii (np. Łk 22,7–23) i uczestniczenia w transmisji Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.
Autor listu zachęcił, by Wielki Piątek był dniem ciszy, postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii – zaproponował abp Skworc zachęcając do przeprowadzenia przed krzyżem rachunku sumienia i odprawienia w rodzinach Drogi Krzyżowej, a także do wspólnej adoracji krzyża. Przypomniał o transmisji Liturgii Męki Pańskiej.
Metropolita katowicki zaznaczył, że w Wielką Sobotę w kościołach nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Zaproponował za to powrót do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Poprosił też o wspólne, rodzinne odmówienie w tym dniu, najlepiej przy zapalonej świecy wyznania wiary i uczestnictwa w transmisji liturgii Wigilii Paschalnej.
W Niedzielę Wielkanocną metropolita zachęca do wspólnej modlitwy i do pobłogosławienia pokarmów, przygotowanych na stole do spożycia. Wezwał diecezjan, by w modlitwie przy wielkanocnym stole pamiętali o wszystkich, którzy w tych trudnych okolicznościach niosą pomoc, narażając swoje własne życie, a także o ofiarach panującej pandemii.
Na zakończenie listu metropolita katowicki zapewnił diecezjan o duchowej swojej bliskości. Poprosił także wiernych o modlitwę za siebie, aby „wiernie wypełniał urząd apostolski”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.