Droga Krzyżowa w intencji Polonii i Polaków za granicą
04 kwietnia 2020 | 09:00 | awo/archwwa.pl / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Bez wiary nie potrafilibyśmy nic zrozumieć, także z wydarzeń, które właśnie przeżywamy – powiedział kard. Kazimierz Nycz na zakończenie Drogi Krzyżowej w intencji Polonii i Polaków za granicą. Nabożeństwu w kaplicy Arcybiskupów Warszawskich przewodniczył dziś bp Wiesław Lechowicz, delegat Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W modlitwę włączyli się Polacy mieszkający na całym świecie.
Kard. Nycz pozdrowił uczestników nabożeństwa, które było transmitowane na żywo w internecie. Podkreślił, że ten najważniejszy tydzień w roku „to czas kiedy rozważamy Chrystusową mękę, krzyż i idziemy w kierunku zmartwychwstania”. „Bez tego wymiaru, bez tego wielkiego światła w ciemnościach wiary i naszego życia nie potrafilibyśmy niczego zrozumieć, tym bardziej tych wydarzeń, które przeżywamy dzisiaj” – mówił metropolita warszawski przed udzieleniem błogosławieństwa połączonego z odpustem dla uczestników Drogi Krzyżowej.Jak zaznaczył „potrzebna jest nam nadzieja, która płynie z tej wielkiej prawdy o Jezusie Chrystusie Panu, który umarł, zmartwychwstał i żyje”. – Ukrzyżowany i Zmartwychwstały jest z nami także w tym, co się dzieje w nas i wokół nas – mówił odnosząc się m.in. do pandemii koronawirusa.
Rozważania Drogi Krzyżowej prowadzonej przez bp. Lechowicza przywoływały refleksje Prymasa Wyszyńskiego zanotowane w różnych okolicznościach. Każda stacja była oparta o cytaty, wspomnienia i doświadczenia Prymasa Tysiąclecia.
Na koniec nabożeństwa metropolita warszawski przypomniał, że właśnie kaplica Arcybiskupów Warszawskich była miejscem gdzie – jak się wyraził – „znajdowało centrum troski Prymasa Wyszyńskiego o Polaków za granicą”. To w niej modlił się przyszły błogosławiony za miliony Polaków pozostających za granicą po II wojnie światowej.
– Stąd roztaczał opiekę modlitewną, ale także apostolską posyłając kapłanów i sam troszcząc się o Polonię. Potem kontynuował to zadanie abp Szczepan Wesoły wyświęcony w tej kaplicy. A dzisiaj czyni to bp Wiesław Lechowicz w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, który jest w stałym kontakcie z Polonią, z księżmi, którzy na całym świecie pracują wśród Polonii, z rektorami Polskich Misji Katolickich – wyliczał metropolita warszawski.
Kard. Nycz wyraził przekonanie, że również piątkowa modlitwa podczas Drogi Krzyżowej była wyrazem tej nieustannej troski. Jednocześnie, jak dodał – była ona odpowiedzią na nową sytuację w czasie pandemii, która „nie jest tylko sprawą polską ale jest sprawą całego świata”.
– Modliliśmy się dzięki transmisji z przedstawicielami różnych środowisk polonijnych, jako dzieci Boga w tym świecie. Modliliśmy się jako dzieci Kościoła, Kościoła Powszechnego, żeby Pan Bóg nas w tym wszystkim wspierał, pozwolił zrozumieć na tyle, na ile się da zrozumieć . By pozwolił przeżyć taką refleksję, która pozwoli wyjść z tego, co się dzieje umocnionym, ale równocześnie mądrzejszym – mówił Kardynał.
Zapewnił o modlitwie w intencji wszystkich krajów świata i Europy, także mieszkających tam Polaków, a także w sposób szczególny za Włochów. – Równocześnie prosimy Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego, tak jak nas uczyła wypraszać św. siostra Faustyna – podkreślił metropolita warszawski.
W nabożeństwie Drogi Krzyżowej w intencji Polonii i Polaków za Granicą, któremu przewodniczył bp Wiesław Lechowicz w kaplicy Arcybiskupów Warszawskich, uczestniczyli bracia Serca Jezusowego i siostry służebniczki na co dzień posługujący w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W modlitwę – także dzięki transmisji online – włączyli się Polacy mieszkający m.in. w Anglii, na Węgrzech, w Niemczech, we Włoszech czy Austrii.
Wielu internautów modliło się także za swoich krewnych, którzy wyemigrowali i obecnie mieszkają m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.