Abp S. Szewczuk: słowa Anioła do Maryi skierowane są do całej ludzkości
08 kwietnia 2020 | 00:45 | kg (KAI) / hsz | Kijów Ⓒ Ⓟ
Słowa, które archanioł Gabriel powiedział Maryi, gdy oznajmił Jej, że zostanie Matką Boga: „ciesz się, nie bój się, dla Boga nie ma nic niemożliwego”, są skierowane do całego Kościoła, narodu i świata – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w kazaniu podczas liturgii z okazji święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Grekokatolicy, podobnie jak większość chrześcijan tradycji wschodniej, obchodzą je – według starego stylu – 7 kwietnia. I z tej okazji sprawował on uroczystą liturgię w Kijowie.
Arcybiskup przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest jednym z największych i najradośniejszych świąt maryjnych, obchodzonych przez Kościół Chrystusowy, a jego treścią jest łaska nowego początku. „W dniu, w którym archanioł Gabriel przybył do Maryi w Nazarecie, dokonało się coś, co Ojcowie Kościoła porównują do stworzenia świata. Tak jak Bóg stworzył na początku swym duchem niebo i ziemię, tak tym razem Duch Święty zstępuje na Maryję Pannę i rozpoczyna się nowe życie” – powiedział kaznodzieja.
Jego zdaniem Zwiastowanie jest wydarzeniem obwieszczenia nowej ery, odnową nieba i ziemi oraz nowym stworzeniem człowieka. W tym kontekście wyodrębnił trzy pojęcia, zasługujące, według niego, na szczególne podkreślenie. Pierwszym z nich jest wezwanie: „Ciesz się”. Arcybiskup zaznaczył, że człowiek może się cieszyć tylko wtedy, gdy dotyka go Bóg. „Radość jest czymś więcej niż dobry nastrój. Rodzi się ona wówczas, gdy człowiek odczuwa bliskość Boga. Dziś całuje On swoje stworzenie właśnie dlatego, że Maryja poczuła, że Bóg Ją dotyka a słowo «ciesz się» znalazło oddźwięk w Jej sercu” – wyjaśnił zwierzchnik UKGK.
Omawiając drugie wezwanie: „Nie bój się”, przypomniał, że pierwszą reakcją Panny z Nazaretu na dziwnego gościa był lęk. Oto zjawił się przed Nią ktoś, kto swoją siłą i potęgą nie może równać się z Nią, jest On źródłem Jej istnienia – tłumaczył arcybiskup większy. I wreszcie ostatnie słowa anioła: „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”: Maryja doświadcza wówczas siły, jaką niesie z sobą Gabriel, przeżywa chwilę poczęcia Syna Bożego w swym łonie – oto siła Boża. „Poczęcie nie dokonało się za pomocą siły ludzkiej, ale to Duch Święty zstępuje na Nią a Ona przekonuje się, że mówił on prawdę” – stwierdził abp Szewczuk.
Te trzy wyrażenia, użyte przez archanioła wzbudziły wielki strach Maryi, bo przecież była Ona wtedy zaręczona z Józefem i – zgodnie z ówczesnym zwyczajem – był to sprawdzian Jej czystości. Mówiąc: „Niech mi się stanie według Twego słowa” rozpoczęła Ona nową erę w dziejach ludzkości, swoim „tak” dała miejsce w swoim życiu dla działania siły Boga, który przez Nią odnowił oblicze ziemi – podkreślił mówca.
Wskazał ponadto, że te trzy słowa są głębokim Bożym przesłaniem Zwiastowania dla Kościoła, narodu i świata, a Słowo Boże jest dziś skierowane do każdego z nas, bo to do nas Gabriel mówi: „Nie bójcie się niczego i nikogo, i to nie dlatego, że Duch Święty może zstąpić jak środek odkażający, ale dlatego, że wasze życie leży naprawdę w rękach Bożych”. Zdaniem głowy UKGK „siłą Bożą możemy pokonać zło wokół siebie”.
Podkreślił, że dziś, w dniu Zwiastowania Pańskiego winniśmy prosić Pana, aby zesłał swego Ducha i ogarnął każdego z nas, odnowił oblicze ziemi, przyniósł dobre wieści, dopomógł ujrzeć kres „tego śmiertelnego zagrożenia” i aby powiedział każdemu z nas: „Nie bój się”. Niech On pomoże pokonać lęki samotności i kwarantanny dzięki temu, że jest z nami, niech uzdrowi chorych, ukoi cierpiących, niech pomoże tym, którzy szukają pracy, którzy myślą o swych bliskich i o tym, jak żyć jutro. „Panie, pomóż nam uwierzyć, że dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych, naucz nas mówić «tak» na to, co Ty czynisz w naszym życiu, a Ty Panno Najczystsza, proś Boga za nami grzesznymi” – modlił się abp Szewczuk.
Na zakończenie zachęcił, by za Jej przykładem stworzyć dziś w swym życiu przestrzeń dla działania Boga, powiedzieć Mu: „Tak, niech mi się stanie według Twego dobrego słowa”. Wyraził przekonanie, że wówczas „doświadczymy w swym życiu osobistym i kościelnym, że dla Boga rzeczywiście nie ma nic niemożliwego”.
Zwierzchnik UKGK sprawował liturgię w kijowskiej świątyni Zwiastowania NMP, położonej obok soboru katedralnego Zmartwychwstania Chrystusa. Wraz z nim koncelebrował biskup pomocniczy archieparchii (archidiecezji) kijowskiej UKGK – Josyf Milan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.