Bp Muskus: dziś Jezus u ciebie chce urządzić Paschę
09 kwietnia 2020 | 11:53 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Nie możemy mówić, że zostaliśmy pozbawieni Pokarmu, bo kapłani na całym świecie nie odchodzą od ołtarzy w swoich kościołach i wciąż sprawują Eucharystię” – pisze bp Damian Muskus OFM na FB w wielkoczwartkowym rozważaniu zatytułowanym „Nie tylko nogi”. Zwracając się do księży hierarcha podkreśla, że świat po pandemii będzie potrzebował „herosów ducha”.
Bp Muskus, który był niegdyś kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, w mediach społecznościowych zachęca do duchowego udziału w misteriach kalwaryjskich, odwołanych w tym roku z powodu pandemii.
W słowie na Wielki Czwartek podkreśla, że powszechnym dziś doświadczeniem jest „dojmująca tęsknota, zatrwożenie, samotność i izolacja”. „Jak szukać Boga w takim klimacie? Dlaczego nie możemy iść tam, gdzie zawsze Go spotykaliśmy: w murach naszych świątyń i na liturgii? Dlaczego wydaje nam się, że zostaliśmy Go pozbawieni właśnie teraz, gdy najbardziej potrzebujemy Jego bliskości? Dlaczego nie możemy się posilić Boskim Chlebem teraz, gdy intensywnie doskwiera nam głód?” – zapytuje.
Jego zdaniem, te pytania nabierają mocy w Wielki Czwartek, gdy „świętujemy tajemnicę Eucharystii i patrzymy na Boga klęczącego przed człowiekiem”.
„Nie możemy mówić, że zostaliśmy pozbawieni Pokarmu, bo kapłani na całymświecie nie odchodzą od ołtarzy w swoich kościołach i wciąż sprawują Eucharystię. Dopóki trwa ta nieustająca liturgia, dopóty w Kościele jest życie. To życie trwa i nawet nie muszą go podtrzymywać transmisje online” – podkreśla krakowski biskup pomocniczy.
„Bóg jest blisko, choć my musimy zachować bezpieczny dystans, a drzwi naszych świątyń zostały przymknięte. Boga nie dotyczą zasady społecznego dystansu. Puste kościoły w czasie zarazy nie są oznaką bezbożności. Są świadectwem szacunku dla życia” – dodaje.
„Wiem, że dla wielu z nas jest to trudne do przyjęcia. Bywamy jak Szymon Piotr: gorliwi, ale po swojemu; kochający, ale na własnych warunkach. Za chwilę zabrzmi pianie koguta, zaraz będzie płakał nad swoją słabością, ale w Wieczerniku wciąż próbuje dyktować Bogu, co ma robić” – pisze hierarcha.
„A my? Czy słyszymy słowa Zbawiciela: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną”? Pozwólmy Mu na to. Niech obmyje nas z rutyny, niech oczyści z mechanicznie odmawianych paciorków. Nie stawiajmy granic Jego miłości. Niech nas przygotuje na drogę Jego śladami” – zachęca.
„W ten Wielki Czwartek Chrystus chce uczynić Wieczernikiem twój dom. U ciebie chce urządzić Paschę, pochylić się do twoich stóp i przekonać cię, że chrześcijaństwo bez miłości, bez służby i wrażliwości na potrzeby bliźnich nie istnieje. Bądźmy ludźmi Eucharystii. Bądźmy darem dla innych, a wtedy – w naszych relacjach – spotkamy ukochanego Pana” – apeluje.
Na zakończenie podziękował kapłanom za „wierność Chrystusowi, oddanie ludziom, odwagę w pełnieniu misji”. Złożył im też życzenia: „Jeszcze więcej wierności, więcej oddania, więcej odwagi, gdyż nowy świat, który wyłoni się
po pandemii, będzie potrzebował herosów ducha”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.