Abp Głódź: Czas rozważania Drogi Krzyżowej czasem rachunku sumienia
11 kwietnia 2020 | 15:57 | dk, mp / hsz | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Nasza wiara na krzyżu Chrystusa się nie kończy – trwa – dzięki Jego zmartwychwstaniu. Wypowiadamy z wiarą słowa, które wypowiadali pierwsi chrześcijanie: „Witaj Krzyżu, nadziejo moja” – mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas liturgii Wielkiego Piątku w kościele św. Karola Boromeusza w Wejherowie. Metropolita gdański modlitwę rozpoczął, leżąc krzyżem przed ołtarzem.
Metropolita gdański powiedział, że czas rozważania stacji Drogi Krzyżowej, winien być dla nas również czasem kiedy warto zrobić rachunek sumienia.
– Każdy z nas, w stacjach Drogi Krzyżowej, może odnaleźć swoje miejsce. Warto zatrzymać się przy stacji piątej – Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi. Iluż wolontariuszy dzisiaj robi to samo? Pomaga dźwigać Chrystusowy krzyż – wychodząc naprzeciw ludziom cierpiącym, oczekującym na pomoc, bezdomnych. Wiele osób angażuje się w dzieła charytatywne, w tym te proponowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej – dodał arcybiskup.
Metropolita gdański podkreślił, że najwymowniejszą stacją na tegporczny Wielkie Piątek, a także czas trwającej epidemii, jest stacja szósta – Weronika ociera twarz Jezusowi. – Odważna niewiasta wychodzi z tłumu, lituje się nad Nim i realnie pomaga. A nie jak inne kobiety, płacze. Ona jest uosobieniem świata medycyny – pielęgniarek, farmaceutów, salowych, lekarzy – podkreślił hierarcha.
Homilię wygłosił ks. Robert Mogiełka. Duszpasterz wskazał, że w trudnym czasie epidemii jesteśmy tym bardziej zaproszeni, by spojrzeć do głębi swojego serca i szukać miejsca spotkania z Chrystusem. – Próbujemy poradzić sobie w tej nowej rzeczywistości i znaleźć Jego zbolałe oblicze, aby się w Nim zanurzyć. Krzyż jest znakiem zwycięstwa. Niech stanie się dla nas prawdziwym znakiem obecności Chrystusa – mówił ks. Mogiełka.
Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej odbyło się przeniesienie do grobu Pańskiego Najświętszego Sakramentu w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem, będącym symbolem całunu, którym owinięto ciało Chrystusa
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.