Prawosławna ceremonia Świętego Ognia bez udziału wiernych
19 kwietnia 2020 | 07:20 | ts / hsz | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z wielowiekową tradycją, w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie, w prawosławną Wielką Sobotę 18 kwietnia po południu sprawowana była uroczystość „cudu Świętego Ognia”. Ceremonia – centralny punkt prawosławnej Wielkanocy w Ziemi Świętej – w tym roku, ze względu na koronawirusa, odbyła się tylko w gronie kilku przedstawicieli Kościołów wschodnich. „Cud Świętego Ognia” obwieściło o godz. 13.48 czasu lokalnego (12.48 w Polsce) bicie dzwonów bazyliki .
Na zakończenie duchowni przekazali Święty Ogień dyplomatom zgromadzonym przy Bramie Jaffy. Oczekiwali przedstawiciele ambasad Rumunii, Rosji Grecji, Kazachstanu, Polski, Mołdawii, Ukrainy, Cypru, Białorusi i Gruzji.
Duchowni przechodzili od auta do auta przekazując Święty Ogień. Następnie konwój aut w asyście policji udał się na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie, skąd został przewieziony specjalnymi samolotami do różnych krajów, także do Polski. Wolontariusze roznieśli płomień do różnych wspólnot chrześcijańskich w Izraelu, na terenach Autonomii Palestyńskiej i w Jordanii.
Ta licząca 1200 lat liturgia jest głównym wydarzeniem świąt wielkanocnych dla Kościołów obrządku wschodniego w Jerozolimie. W ostatnich latach policja ograniczyła do 10 tys. osób liczbę uczestników liturgii w bazylice Grobu, a to ze względu na brak miejsca oraz wyjść awaryjnych. Dlatego tysiące osób śledziło wydarzenia na ogromnych bilbordach rozwieszonych w różnych częściach jerozolimskiego Starego Miasta.
Uroczystość, która zwykle przyciągała tysiące wiernych wypełniając nie tylko świątynię, ale i jerozolimskie Stare Miasto, transmitowana była na żywo na Facebooku. Korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA zauważył, że w pustej bazylice, którą szczególnie w okresie Wielkanocy odwiedzały tłumy, tym razem – na skutek surowych przepisów antykoronawirusowych było tak cicho, że słychać było świergot ptaków.
Abp Popowicz: Ofiara ludzi walczących z koronawirusem jest podobna do ofiary Chrystusa
Według ludowej tradycji pielęgnowanej od ponad 1 200 lat, rokrocznie w Wielką Sobotę po nabożeństwie pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy, lampa znajdująca się w Grobie Pańskim zapala się w nadprzyrodzony sposób za sprawą zstępującego z nieba Świętego Ognia. Liczne przekazy historyczne z minionych wieków mówiły, że zejściu Ognia często towarzyszą głośne grzmoty, błyski oraz samoistne odpalenia lamp i świec znajdujących się w różnych miejscach Bazyliki. Ponadto, przez pierwsze 33 minuty od momentu zejścia, płomień świec odpalonych od lampy nie parzy.
Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków. Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa.
Dla wyznawców prawosławia nie jest to bazylika Grobu, lecz kościół Zmartwychwstania (Anastasis). Każdego roku świątynię odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.