Jubileuszowa Msza św. z okazji 30–lecia Caritas diecezji koszalińskiej
19 kwietnia 2020 | 14:06 | km / hsz | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Wdzięczność za 30 lat działalności Caritas w diecezji wyraził bp Edward Dajczak podczas Mszy św. w koszalińskiej katedrze. Niedziela Bożego Miłosierdzia to święto patronalne Caritas. Z tej okazji w koszalińskiej katedrze odbyła się Msza św., której przewodniczył będzie bp Edward Dajczak, a koncelebrował – dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Tomasz Roda.
Na początku homilii biskup wskazał na widoczne w Ciele Jezusa znamiona ofiarnej miłości, co jest wzorem dla uwielbionego ciała każdego zbawionego człowieka. – Tak jak w Chrystusie mamy nadzieję, tak i nasze ciało będzie nosiło znamiona tego wszystkiego, co w nas było pięknem, ofiarą, miłością, trudem, tym wszystkim, co życie zapisało na naszym ciele – powiedział biskup.
Następnie zwrócił uwagę na aktualność Chrystusowego orędzia. – Często zbyt prosto mówi się, że wiara łączy nas z czymś, co wydarzy się dopiero kiedyś, ale czego teraz nie ma – mówił przeciwstawiając temu twierdzeniu znak Zmartwychwstałego, który objawił się uczniom w konkretnym miejscu i czasie.
Do takiej przemiany na wzór Chrystusa wzywa wszystkich Duch Święty. Hierarcha wyjaśnił, że Boże tchnienie nie tylko przemienia człowieka, ale też odmienia się rzeczywistość, czyni świat nowym.
Biskup podjął także temat przebaczenia grzechów. Zauważył, że zadaniem uczniów jest nieść je w świat. – Uczniowie mają je nie tylko w świecie głosić, ale sami mają przebaczać grzechy innym – stwierdził. – Pozwolić dotknąć się miłością Boga to nasze zadanie.
W tym kontekście kaznodzieja ukazał spowiedź nie tyle jako pokutę, co akt obdarowania. Dlatego przestrzegał przed koncentracją na wyznawaniu grzechów podczas sakramentu spowiedzi, wskazując, że świętość nie wynika z doskonałości człowieka, ale jest spotkaniem ze świętym Bogiem.
Na zakończenie biskup Dajczak nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu Caritas.
– To jest 30 lat posługi ludzi, którzy nie żyją lub nie żyli tylko dla siebie. Ludzi, którzy posługują potrzebującym na różne sposoby – mówił pasterz diecezji wymieniając liczne dzieła Caritas w diecezji. – Chcemy tym ludziom dzisiaj powiedzieć: dziękujemy.
Powołana w 1990 roku przez ordynariusza bp Ignacego Jeża Caritas koszalińsko–kołobrzeska w ciągu trzech dekad zainicjowała wiele dzieł, wśród których najważniejsze to Dom Samotnej Matki w Koszalinie, hospicjum w Darłowie, Centrum Charytatywno-Opiekuńcze w Pile, bursa szkolna w Szczecinku, domy rekolekcyjno-wypoczynkowe w Kołobrzegu i Ostrowcu czy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sycewicach; a także akcji i projektów skierowanych do osób ubogich, chorych i wykluczonych.
Ostatnia pięciolatka to kolejne zadania. Wśród najnowszych są m.in.: projekt usług opiekuńczych „Dobre Wsparcie”, WTZ–y w Sycewicach, Środowiskowy Dom w Pile dedykowany osobom z autyzmem, mieszkanie chronione w Wałczu (otwarcie niebawem), a także modernizacje hospicjum i DSM. Nadto Caritas objęła opieką osoby pokrzywdzone przestępstwem w funkcjonujących 9 punktach na terenie diecezji oraz osadzonych i ich rodziny w Ośrodku Pomocy Postpenitencjarnej w Koszalinie. A także proekologiczny projekt Laudato Si’.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.