Bp Guzdek: przemieńmy serca, przebaczajmy i przyjmujmy przebaczenie
19 kwietnia 2020 | 19:26 | kos / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego biskup polowy Józef Guzdek sprawował Mszę św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. W homilii zachęcał wiernych do tego, żeby „spotkanie z Bogiem w słowie i Eucharystii stało się początkiem przemiany serc i umysłów, aby zawsze były gotowe przebaczyć i przyjąć przebaczenie”. Święto Miłosierdzia Bożego w całym Kościele powszechnym zostało ustanowione przez papieża św. Jana Pawła II 5 maja 2000 r.
Na początku Mszy św. bp Guzdek powiedział, że Kościół w Niedzielę Miłosierdzia Bożego kontempluje prawdziwe oblicze Boga, który jest „miłością miłosierną”. Przypomniał, że w katedrze polowej trwa modlitwa w intencji służb walczących z pandemią, a także o obchodzonej dziś 77 rocznicy powstania w gettcie warszawskim. Ordynariusz Wojskowy powiedział też, że od wielu lat w Niedzielę Miłosierdzia odbywała się pielgrzymka Rodzin Katyńskich i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na Jasną Górę, która z racji pandemii została w tym roku odwołana.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że Chrystus po swoim zmartwychwstaniu ustanowił sakrament pokuty zwany też „sakramentem miłosierdzia”. – Powiedział do swoich uczniów: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20, 23). „Jak Mnie Ojciec posłał tak i Ja was posyłam” – przywołał Jego słowa bp Guzdek.
Ordynariusz Wojskowy powiedział, że poprzez św. Faustynę Pan Jezus przypomniał, „że nie przyszedł na ziemię, by kogokolwiek potępić, ale ocalić!”. Przytoczył kilka fragmentów z jej Dzienniczka, w których mowa jest o miłosierdziu i przebaczeniu. Przypomniał też, że wielki wkład w upowszechnienie kultu Bożego Miłosierdzia miał Jan Paweł II, który włączył siostrę Faustynę do grona świętych. – Podobną drogą kroczy papież Franciszek. Tuż po wyborze na Stolicę Piotrową wyznał: „Najmocniejszym przesłaniem Boga jest dla mnie miłosierdzie” – powiedział. Dodał, że właśnie Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który obchodziliśmy w 2016 r.
Biskup Guzek poinformował, że z uwagi na obostrzenia związane z pandemią odwołana została 23 pielgrzymka Rodzin Katyńskich i przedstawicieli Rodziny Policyjnej 1939 r. na Jasną Górę. – Potomkowie bestialsko zamordowanych oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz polskiej inteligencji w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w wielu innych miejscach kaźni na terenie sowieckiej Rosji, przybywają do tego świętego miejsca, aby utrwalać pamięć o tej zbrodni ku przestrodze przyszłych pokoleń oraz modlić się za dusze swoich krewnych i bliskich. Jest jeszcze jeden zasadniczy cel ich pielgrzymowania – dojrzewanie do przebaczenia – mówił bp Guzdek.
Powiedział, że zadanie przebaczenia nakreślił św. Jan Paweł II w przemówieniu skierowanym do Rodzin Katyńskich w Rzymie, 13 kwietnia 1996 roku i od tamtego czasu wiele osób z tego środowiska zdobyło się na przebaczenie oprawcom i ich mocodawcom, czego sam był świadkiem podczas jednej w pielgrzymek do Miednoje.
Zdaniem bp. Guzdka w Niedzielę Miłosierdzia „warto podkreślić, że nie wystarczy jedynie poznać naukę o Bogu bogatym w miłosierdzie”. – Należy uczynić dwa zasadnicze kroki – jeden w stronę Boga, który w sakramencie pokuty przebacza nasze grzechy. Ten drugi krok należy skierować w stronę bliźnich mówiąc – przebaczam i proszę o przebaczenie! Jezus nas poucza, że wiara bez uczynków jest martwa! Za słowami, które tak często powtarzamy: „odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” powinien podążać czyn – powiedział. Na koniec zachęcił, aby „dzisiejsze spotkanie z Bogiem w słowie i Eucharystii stało się początkiem przemiany naszych serc i umysłów, aby zawsze były gotowe przebaczyć i przyjąć przebaczenie”.
Mszę św. koncelebrowali ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, który od wielu lat przewodniczył pielgrzymkom środowisk katyńskich na Jasną Górę i ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego. Eucharystia była transmitowana na stronach internetowych ordynariat.pl, katedrapolowa.pl oraz w mediach społecznościowych.
Przed błogosławieństwem bp Guzdek zachęcił do uczestnictwa we Mszy św. w 75 rocznicę wyzwolenia Bolonii, która zostanie odprawiona w katedrze polowej we wtorek 21 kwietnia o godz. 11. Ze Mszy św. zostanie przeprowadzona transmisja na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych Ordynariatu Polowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.