Bp Buzun: jesteśmy powołani do bycia misjonarzami miłosierdzia
19 kwietnia 2020 | 19:02 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Sercem Kościoła jest miłosierdzie. Jesteśmy powołani do bycia misjonarzami miłosierdzia – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu transmitowanej przez media diecezjalne.
Ze względu na panujący w Polsce stan epidemiczny diecezjanie łączyli się duchowo przez transmisję na antenie „Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej” i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.
W homilii celebrans wskazywał, że wyrazem kultu Miłosierdzia Bożego jest znany na całym świecie obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. – Jak pokazuje praktyka i potwierdzają to liczne świadectwa wiernych, w obliczu tego obrazu dokonało się wiele nawróceń, cudów przemiany serca oraz uzdrowień z chorób duszy i ciała. Przed tym obrazem wielu mogło doświadczyć, jak niezmierzone są zdroje Bożej dobroci, która ogarnia naszą codzienność i wypełnia ją obfitością łask – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że istotą nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego jest praktykowanie miłosierdzia wobec bliźnich. – Chrystus życzy sobie, aby każdy wykonywał przynajmniej jeden akt miłosierdzia na dzień: dobrym czynem, słowem lub modlitwą. W ten sposób nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego nie jest tyko czystą dewocją, ale przeżytą postacią chrześcijańskiego życia religijnego – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Podkreślał, że miłosierdzie to wielka praca dla każdego człowieka na całe życie oparta na zaufaniu Bogu i człowiekowi. – Miłosierdzie jest związane z nawróceniem do Boga i ludzi. Bez nawrócenia ciągle będziemy nieautentyczni, zapatrzeni w siebie, z oczekiwaniami – ile zyskam? A nawrócenie prowadzi nas do bezinteresowności. Owocem przeżywania tego dotknięcia Bożego miłosierdzia jest potrzeba nawrócenia nie tylko pojedynczego człowieka, ale całej ludzkości, która staje w obliczu wojny, niesprawiedliwości, poniżenia godności człowieka – wskazywał duchowny.
Akcentował, że miłosierny jest ten, który świadczy pomoc w cierpieniu. – Pragnę zwrócić się w tym miejscu do wszystkich pracowników służby zdrowia w tym czasie próby dla nich, próby wierności ich powołaniu. W realizowaniu tego powołania ogromną rolę odgrywają wartości religijne. Umacniają wśród lekarzy i całej służby zdrowia ducha autentycznej służby wobec pacjentów, mobilizują do działania na rzecz bardziej godnego wykonywania zawodu i wzywają do większego poczucia odpowiedzialności za powierzone dobro, którym jest człowiek – przekonywał hierarcha.
Dziękował lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, którzy podjęli trud służby bliźniemu. – Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy wbrew wszystkiemu trwają przy pacjencie chorym nie tylko w szpitalu, ale przede wszystkim w Domach Pomocy Społecznej, w hospicjach. Dziękuję pracownikom, a szczególnie wolontariuszom świeckim i siostrom zakonnym oraz kapłanom posługującym chorym tutaj w Kaliszu – mówił bp Buzun.
Zaznaczył, że w ostatnich dniach do opieki nad osobami starszymi przebywającymi w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu zgłosiło się osiem sióstr zakonnych i kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Przed zakończeniem Mszy św. odśpiewano suplikacje prosząc o ustanie epidemii koronawirusa, następnie biskup odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu została erygowana we wrześniu 1952 r., jako jedna z pierwszych w Polsce, przez ówczesnego biskupa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Zanim wybudowano świątynię wierni gromadzili się w kaplicy zakonnej Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanego Poczęcia Maryi. W 1957 r. wydano zezwolenie na budowę kościoła, ale wkrótce zostało ono przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu wycofane. Dopiero 17 lat później udało się pozyskać kolejną zgodę. W 1977 r. bp Jan Zaręba z Włocławka wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI.
Dziś Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stoi w pełnej krasie. Ścianę główną zdobi mozaika przedstawiająca Pana Jezusa wzorowana na obrazie z objawień św. Faustyny. W dolnym kościele znajduje się Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium jest ciekawa płaskorzeźba ukazująca poczet polskich świętych. Poczet zamyka sylwetka Ojca Świętego Jana Pawła II i bp. Jana Zaręby.
26 września 1993 r. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała konsekrował świątynię i ustanowił ją Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W latach 1982-2009 proboszczem parafii był ks. inf. Bogumił Jóźwiak, a po nim ks. Bogumił Kempa i ks. kan. Witold Szala. Od 1 lipca 2015 r. kustoszem sanktuarium jest ks. prał. Paweł Kostrzewa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.