Wirtualna katecheza ks. prof. Andrzeja Witko o „Papieżu Bożego Miłosierdzia”
22 kwietnia 2020 | 12:19 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Jako współczesny świadek Bożego Miłosierdzia Jan Paweł II wskazywał niezachwianie na jeden z owych <motywów życia i nadziei dla każdego człowieka>. Jest nim ” – podkreślił w podsumowaniu swej katechezy ks. Andrzej Witko – historyk sztuki, teolog duchowości, ceniony kaznodzieja. Wykład „Św. Jan Paweł II – Papież Bożego Miłosierdzia” kapłan archidiecezji krakowskiej wygłosił 21 kwietnia 2020 r. w formie wirtualnej, na kanale You Tube hałcnowskiej bazyliki.
Wystąpienie odbyło się w ramach comiesięcznych katechez poświęconych w tym roku życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II, w związku z setną rocznicą jego urodzin.
Ks. Witko zrekonstruował historyczny wymiar kultu do Bożego Miłosierdzia w życiu Karola Wojtyły. Zachęcił też do przyjrzenia się tajemnicy Bożego Miłosierdzia w orędziu Jana Pawła II. Zaproponował zrozumienie źródeł fascynacji Bożym Miłosierdziem u Karola Wojtyły, wskazał na najważniejsze elementy papieskiego nauczania o Bożym Miłosierdziu w encyklice „Dives in Misericordia” oraz przypomniał główne wydarzenia pontyfikatu odkrywające tajemnicę Bożego Miłosierdzia.
Jak zauważył prelegent, dla papieża Polaka Boże Miłosierdzie było „szczególną koncentracją na godności człowieka”, a kult Bożego Miłosierdzia stanowił „istotny element składowy pontyfikatu Jana Pawła II i wpisał się w ten czas jako złota nić łaski”.
Zaznaczył, że przesłanie o miłosiernej miłości Boga było fundamentem posługi świętego papieża i zajął w jego nauczaniu wyjątkowe miejsce.
„Przez świadectwo życia Ojciec Święty pokazywał, ” – zwrócił uwagę profesor i zacytował słynne słowa Jana Pawła II z Aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu, dokonanym 17 sierpnia 2002 roku w krakowskich Łagiewnikach.
Przypomniał słowa kard. Stanisława Dziwisza o tym, że choć podczas ceremonii pogrzebowej wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie, to nie „zamknął jednak tej księgi, którą Papież – niezmordowany Pielgrzym i heroicznie wierny Świadek Bożej prawdy i miłości – całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach”.
Katecheza księdza profesora była bogato ilustrowana zdjęciami Jana Pawła II. Towarzyszyły jej także nagrania fragmentów wypowiedzi i przemówień papieskich.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Witko jest historykiem sztuki. Pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, jest kierownikiem Katedry Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Należy do najwybitniejszych w Polsce znawców sztuki hiszpańskiej. Jest również członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członkiem czynnym Towarzystwa Naukowego KUL.
W 2005 roku został członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Telma w Hiszpanii i członkiem Komisji Historii Sztuki PAU.
Duchowny jest autorem publikacji z zakresu historii sztuki oraz wielu książek popularyzujących kult Bożego Miłosierdzia, m. in. „Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie”, „Iskra Bożego Miłosierdzia”, „1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.