Kościół w Ameryce Łacińskiej walczy z koronawirusem
23 kwietnia 2020 | 17:06 | ts (KAI) / hsz | Buenos Aires/Bogota/Caracas/Quito/Santiago Ⓒ Ⓟ
Skutki gospodarcze pandemii koronawirusa dotykają głównie najuboższych warstw społeczeństwa, również w Ameryce Łacińskiej. Pomoc socjalna, to główny kierunek społecznych działań Kościoła katolickiego w krajach tego regionu.
W Argentynie krajowa Caritas zwiększa wysiłki, by w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa zapewnić zaopatrzenie w żywność uboższej ludności kraj. – Ostatnio musieliśmy zwiększyć o 50 procent ilość żywności, dostarczanej do naszych ośrodków pomocy w ramach wsparcia w czasie kwarantanny – powiedział bp Carlos Tissera z Quilmes.
Dyrektor argentyńskiej Caritas stwierdził też, że wzrosła liczba wniosków o pomoc, kierowanych do organizacji współpracujących z Caritas w kraju. W samej tylko diecezji, jak powiedział, istnieją 62 ośrodki pomocy, które zapewniają żywność dla około 10 tys. dzieci i młodzieży. – Obecnie potrzebuje pomocy około 40-50 procent więcej ludzi niż przed kryzysem – stwierdził bp Tissera. Dodał, że na wsparcie żywnościowe zdani są przede wszystkim ludzie, którzy pracują w tzw. sektorze nieformalnym. Nie mają oni w tej chwili nic do jedzenia. Aby zapewnić dostawy żywności w ubogich dzielnicach, Caritas rozpoczęła również kampanię zbierania funduszy.
Instytucje kościelne pomagają w walce ze skutkami pandemii również w innych krajach latynoamerykańskich. Np. w Kolumbii, gdzie – podobnie jak w innych krajach – kościoły są zamknięte dla nabożeństw z udziałem wiernych, duszpasterstwo społeczne koncentruje się przede wszystkim na trudnej sytuacji ludzi ulicy. W granicznym mieście Cúcuta, centrum przyjmowania uchodźców z Wenezueli, w wyniku zaangażowania miejscowych parafii zebrano dla nich około 250 ton żywności.
W Wenezueli, od lat wstrząsanej głębokim kryzysem zaopatrzenia, w czasie pandemii koronawirusa wzrosła solidarność w społeczeństwie, powiedziała Janeth Marquez z tamtejszej Caritas. Według jej relacji,ludzie coraz bardziej się angażują we wzajemną pomoc, gdyż wszystkim zależy na tym, aby przeżyć. Teraz hasłem przewodnim wenezuelskiej Caritas jest: „Nie możemy się zamykać, musimy być kreatywni”.
W stolicy Ekwadoru, Quito, utworzono specjalny komitet, którego zadaniem są działania łagodzące skutki koronawirusa. Na czele komitetu stanął osobiście tamtejszy metropolita, abp Alfredo José Espinoza. Wśród zadań, jakie stawia przed sobą komitet, są m.in. duszpasterstwo socjalne, gospodarka, prawo pracy i komunikacja. Celem jest m.in. zabezpieczenie podstaw ekonomicznych dla kościelnych projektów pomocy.
Obok dostarczania żywności i środków higieny, Kościół angażuje się też w opiekę psychologiczną, np. przy pogrzebach, gdyż w tym zakresie w wielu krajach obowiązują aktualnie surowe przepisy. Często liczba uczestników żałobnej uroczystości jest ograniczona maksymalnie do pięciu osób, zatem pożegnanie zmarłego przez członków rodziny oraz przyjaciół jest niemożliwe. Coraz więcej diecezji organizuje gorącą linię duszpasterstwa przez telefon.
W Chile w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa rozpoczęło się pierwsze wideozebranie konferencji biskupów tego kraju. Do 23 kwietnia biskupi oraz administratorzy apostolscy z 27 diecezji chilijskich omawiają aktualne problemy Kościoła swego kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.