Abp Skworc: Podtrzymajmy pokutny charakter piątku 1 maja w intencji ustąpienia zagrożeń
29 kwietnia 2020 | 13:12 | asp, ks.tw | Katowice Ⓒ Ⓟ
O zachowanie piątkowej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych w Święto Józefa Robotnika zaapelował abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zwrócił się do wiernych archidiecezji katowickiej z prośbą o dalszą i wytrwałą modlitwę w intencji ustąpienia niebezpieczeństwa związanego z pandemią Covid-19.
Arcybiskup Skworc w przededniu święta św. Józefa i uroczystości NMP Królowej Polski napisał do wiernych komunikat z prośbą o dalszą, wytrwałą modlitwę w intencji ustąpienia zagrożeń.
– Wzywam do modlitwy za tych, którzy w tym czasie stracili życie, zdrowie, poczucie sensu i bezpieczeństwa, a nawet wiarę! Nasze wspólne i osobiste modlitwy zanośmy do Boga przez pośrednictwo Matki Bożej Piekarskiej – Lekarki i św. Józefa, patrona pracujących – pisze hierarcha. Zachęcił diecezjan do kontynuowania codziennej modlitwy różańcowej w gronie rodzinnym o godz. 20.30, a także do odmawiania Litanii Loretańskiej i śpiewu pieśni maryjnych.
Zaapelował także, aby w pierwszy dzień maja, który w tym roku przypada w pierwszy piątek miesiąca, podtrzymać pokutny charakter tego dnia i zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że w archidiecezji katowickiej nie będzie dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych 1 maja.
– Piątek – 1 maja roku 2020 – niech pozostanie dniem postu i modlitwy, zarówno w intencji szybkiego ustania pandemii, jak i obfitego, nawadniającego daru deszczu. Polecajmy ponadto Bożej Opatrzności nasz naród, kraj i osoby, którym powierzono posługę rządzenia, abyśmy, kierując się zasadą wspólnego dobra, w zgodzie oraz w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny budowali pomyślną codzienność i przyszłość naszej Ojczyzny – napisał abp Skworc.
Metropolita katowicki jednocześnie zachęcił wiernych do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa robotnika za tych, którym z powodu pandemii zagraża bezrobocie. – Prośmy o dary Ducha Świętego dla pracodawców, aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowali miejsca pracy; aby mężnie odpierali pokusy wykorzystywania trudnej sytuacji do działań na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy – napisał abp Skworc.
Poprosił też o modlitwę za tych, którzy z powodu pandemii nie mogą wykonywać swojej pracy oraz tych, których miejsca pracy są zagrożone.
– Ochrona ekonomicznie najsłabszych i sprawiedliwość, równomierne rozłożenie materialnych kosztów zmagania się ze skutkami epidemii są dzisiaj szczególnym wymogiem elementarnej uczciwości, solidarności i miłości społecznej oraz praktykowania uczynków miłosierdzia – podkreśla abp Wiktor Skworc zawierzając diecezjan Maryi, Królowej Polski i Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.