Na smartfonie odmówisz różaniec wspólnotowy
30 kwietnia 2020 | 16:17 | Łukasz Antkiewicz (KAI) / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Użytkownicy aplikacji pielgrzymkowej Bonafide – Polska Pielgrzymuje mogą skorzystać z nowej mobilnej funkcji umożliwiającej modlitwę w ramach różańca wspólnotowego. Rozwiązanie zostało udostępnione na telefony przez polską branżę cyfrową reprezentowaną przez Związek Cyfrowa Polska.
– Spotykanie się na wspólnej modlitwie obecnie, kiedy żyjemy w czasie pandemii i musimy zachowywać szczególne środki sanitarne, także w Kościele, jest bardzo utrudnione. Otrzymywaliśmy prośby od pielgrzymów, którzy korzystali z naszej aplikacji podczas pielgrzymek oraz z różnych grup wspólnotowych o stworzenie takiego narzędzia, które umożliwi im modlitwę, bez potrzeby wychodzenia z domu i spotykania się, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia wspólnoty. Rozumiejąc to doskonale stworzyliśmy narzędzie, które ułatwi odmawianie różańca w ramach jednej grupy modlitewnej – wyjaśnia prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, organizacji, która zaangażowała się w budowę aplikacji.
Jak to działa?
Każdy użytkownik po zalogowaniu się do aplikacji i kliknięciu ikonki opisanej jako „Różaniec” może odmówić różaniec indywidualnie lub stworzyć własną różańcową grupę modlitewną. Narzędzie pozwala mu zaprosić do niej za pomocą wiadomości e-mail maksymalnie 4 innych użytkowników aplikacji, w ten sposób grupa może liczyć łącznie 5 osób. Funkcjonalność Bonafide umożliwia odmawianie w ramach takiej wspólnoty, np. po jednej dziesiątce tajemnicy różańca przez każdą z osób zgodnie z kolejnością wyznaczoną przez organizatora grupy. Aplikacja za pomocą powiadomienia na smartfonie poinformuje nas, gdy będzie nasza kolej na odmówienie części różańca. Gdy skończymy, aplikacja poinformuje o tym pozostałych uczestników grupy modlitewnej i wskaże kolejną osobę z grupy do odmówienia następnej cząstki modlitwy różańcowej.
Bonafide służy katolikom
Bonafide to aplikacja, która została stworzona z myślą o polskich pielgrzymach wędrujących do miejsc kultu w Polsce, w tym w szczególności na Jasną Górę. Dzięki niej zarówno pielgrzymi idący, dla których narzędzie stanowi swoisty poradnik pielgrzyma, jak i duchowi wspierający mogą zjednoczyć się w trakcie trwania wędrówki.
Aplikację uruchomił dwa lata temu Związek Cyfrowa Polska. Latem ubiegłego roku była ona wykorzystywana przez pielgrzymów 28 diecezjalnych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Swojego wsparcia udzieliła Konferencja Episkopatu Polski. Obecnie twórcy pracują nad funkcjonalnościami, które pozwolą katolikom wykorzystywanie tego mobilnego narzędzia także poza okresem pielgrzymek. – Aplikacja sprawdziła się, zyskała wierne grono swoich odbiorców. Dlatego pracujemy nad tym, aby było to narzędzie, które będzie użyteczne katolikom każdego dnia. Mobilny różaniec jest jedną z pierwszych takich funkcjonalności – wyjaśnia Michał Kanownik. Dodaje jednocześnie, że Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje firmy technologiczne zaangażował się w budowę aplikacji dla Kościoła katolickiego, by pokazać, że dziś nowoczesne technologie to nie tylko praca i rozrywka, ale że mogą też służyć wyższym celom, także duchowym.
Bonafide dostępna jest na telefony z systemem Android. Można ją pobrać ze sklepu Google Play. – W czerwcu umożliwimy pobranie wersji również na telefony z systemem iOS – obiecuje prezes Cyfrowej Polski.
O Związku Cyfrowa Polska
Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku. Członkami Związku Cyfrowa Polska są AB S.A., Action. S.A., Canon Polska Sp. z o.o., Google Commerce ltd., HP Inc Polska Sp. z o.o., Komputronik S.A., LG Electronics Polska Sp. z o.o, Panasonic Marketing Europe GmbH Oddział w Polsce Sp. z o.o., Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Sony Europe Limited Oddział w Polsce Sp. z o.o., Tech Data Sp. z o.o.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.