Muzea diecezjalne przygotowują się do przyjęcia zwiedzających
06 maja 2020 | 19:23 | lk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Muzea diecezjalne od 4 maja, w ramach poluźniania restrykcji antyepidemicznych, mogą zostać otwarte tak jak inne instytucje kultury. Na razie jednak wiele z nich w uzgodnieniu z sanepidem dopiero przygotowuje swoje przestrzenie dla zwiedzających. Obowiązywać mają precyzyjne ograniczenia sanitarne.
Zgodnie z zarządzeniem rządu, w ramach poluźniania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, od 4 maja po blisko dwumiesięcznej przerwie mogły wznowić działalność instytucje kultury, w tym galerie sztuki, muzea, biblioteki, księgarnie i archiwa. Większość placówek nie jest od razu przygotowana do wymagań reżimu sanitarnego i potrzebuje nieco czasu na przyjęcie odwiedzających. Tak jest także w przypadku placówek diecezjalnych.
Do otwarcia przygotowuje się m.in. Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, w którym można obejrzeć wiele wspaniałych dzieł sztuki, w tym galerię 47 portretów biskupów włodzimierskich, łuckich i podlaskich oraz przede wszystkim słynny obraz El Greco „Ekstaza Świętego Franciszka” – jedyny obraz hiszpańskiego malarza w Polsce.
Konkretna data otwarcia instytucji nie jest jeszcze znana, być może nastąpi to jeszcze w tym tygodniu. Pod jakimi warunkami? „Na pewno będzie ograniczenie osób, na pewno będzie konieczność dezynfekcji rąk. Zamknięta będzie szatnia i toalety, a wejście w określonych godzinach” – informuje KAI Dorota Pikula, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.
Placówkę będzie mogło jednorazowo zwiedzać maksymalnie 5 osób. – Na razie nie ma zatem szans na grupy zorganizowane czy wycieczki, które mogłyby tu wejść – przyznaje kustosz siedleckiego muzeum.
Podkreśla jednak, że niemal dwumiesięczny czas zamknięcia nie oznaczał przestoju w pracy. – Przestrzenie muzealne nie były wykorzystywane turystyczne, ale my wykonywaliśmy swoją pracę. Teraz chcemy otworzyć muzeum dla zwiedzających, bo taka jest idea każdej placówki muzealnej. Musimy jednak spełnić określone wymogi, które ustalamy z sanepidem. Jeśli je spełnimy, to muzeum będzie otwarte – z ograniczeniami, ale dla indywidualnych turystów na pewno będzie szansa zobaczyć obraz El Greca i inne obiekty – zapowiada Dorota Pikula.
Od 4 maja ponownie jest możliwe zwiedzanie Wzgórza Lecha, obejmujące Katedrę w Gnieźnie i jej podziemia, Drzwi Gnieźnieńskie, wieżę oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zmienione zostały jednak zasady zwiedzania. Jest ono możliwe od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-15.00.
Przed rozpoczęciem obowiązkowa jest dezynfekcja rąk, a podczas zwiedzania zakładanie maseczki. Poruszanie się po obiektach dozwolone jest tylko z audio-przewodnikiem. Kolejność zwiedzania następuje ściśle według wskazań pracowników. Muzeum prosi turystów o dostosowanie się do nowych wytycznych.
Z kolei zamknięte czasowo z powodu epidemii Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zostanie ponownie otwarte w niedzielę 10 maja o godz. 12.00.
Ekspozycja główna Muzeum znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 r. (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 r. (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.
Na wytyczne z sanepidu dostosowane do warunków swoich pomieszczeń czeka Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, które na co dzień prezentuje sztuki sakralnej i religijnej, promuje współczesnych artystów szukających inspiracji w religii, a także eksponuje osobiste przedmioty oraz pamiątki po papieżu Janie Pawle II.
Mimo zamknięcia, pracownicy Muzeum pełnią codzienne dyżury. Gotowa też jest już wystawa na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Wiadomo natomiast, że z powodu sytuacji epidemicznej nie odbędzie się zaplanowana w Krakowie na piątek 15 maja Noc Muzeów, w którym miało brać udział także Muzeum Archidiecezjalne.
Placówka zachęca do śledzenia swojego profilu w mediach społecznościowych w dniu 18 maja – w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarte dla zwiedzających we wtorek 19 maja. Czynne będzie w godz. 13.00-17.00 (wtorek–piątek) i 12:00-16:00 (sobota-niedziela). Dostępna będzie cała przestrzeń ekspozycyjna: wystawa stała oraz wystawy czasowe, które zostały przedłużone: „MIT KULT WIARA” (do 31 maja) oraz „PSALMY” (do 14 czerwca).
Na początku czerwca zostanie otwarta wystawa poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę urodzin.
Jednorazowo w muzeum będzie mogło przybywać 50 osób zwiedzających. Na terenie placówki obowiązywać będzie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w tym: zakrywanie ust i nosa (maską ochronną lub przyłbicą, noszenie rękawiczek oraz zachowanie dystansu społecznego (1,5 – 2 metry).
Szczegółowy regulamin zwiedzania muzeum obowiązujący w czasie epidemii będzie podany na stronie muzeum (www.maw.art.pl).
Otwarte jest już mieszczące się w Domu Długosza Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, o czym poinformowano 6 maja na stronach diecezji sandomierskiej. „Wdrożone zostały nowe zasady zwiedzania, które dadzą Państwu poczucie bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszamy” – zachęca placówka muzealna.
Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. 9.00-15.30, a w niedzielę od godz. 13.30 do 15.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.