„Biskup Amazonii”: koronawirus poważnym zagrożeniem dla ludności tubylczej
13 maja 2020 | 14:37 | ts (KAI) | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Emerytowany biskup diecezji Xingu w brazylijskiej Amazonii, Erwin Kräutler, obawia się, że koronawirus może przyczynić się do zniknięcia wielu ludów tubylczych. „Odporność tych ludów nie jest tak duża, jak w przypadku innych populacji”, powiedział bp Kräutler w rozmowie z austriacką telewizją Ö1.
Wyraził jednocześnie obawę, że koronawirus może zostać przeniesiony na tereny zamieszkane przez ludność tubylczą, a to za sprawą drwali, firm wydobywczych i dużych hodowców bydła, wykorzystujących tamtejsze tereny. „Jeśli jedna osoba zostanie zarażona, infekcja będzie się rozprzestrzeniała i może dojść do tego, że wymrze cała tamtejsza ludność, a to byłaby brutalna zapaść” – przestrzegł.
Bp Kräutler skrytykował też negatywną postawę brazylijskiego rządu prezydenta Jaira Bolsonaro wobec ludności tubylczej. „Uważa on, że Amazonia powinna być otwarta dla firm krajowych i międzynarodowych. Właściwie rdzenne terytoria nie powinny być otwarte, ale Bolsonaro chce w tym celu zmienić brazylijską konstytucję”, powiedział bp Kräutler. Przypomniał jednocześnie, że Kościół katolicki w Brazylii zaapelował do Kongresu, aby nie zatwierdzał nowelizacji ustawy w tej sprawie.
Emerytowany „biskup Amazonii” dostrzega jeszcze inny problem. Uważa, że koronawirusa bagatelizuje nie tylko Bolsonaro, ale także Kościoły ewangelikalne. „Jest to jeden z poważnych problemów. Nie można przecież powiedzieć, że sprawę rozwiąże dobry Bóg, a my nie musimy robić niczego” – stwierdził bp Kräutler.
Przed nową ustawą w Brazylii, która będzie miała głęboko idące konsekwencje dla lasów deszczowych Amazonii, ostrzega także „Greenpeace”. Organizacja ochrony środowiska zwraca uwagę, że w czasie kryzysu wywołanego wirusem Covid-19 kongres Brazylii może jeszcze w tych dniach w błyskawicznym tempie, przez głosowanie w trybie online, zatwierdzić projekt ustawy „MP 910” wydany przez Bolsonaro pod koniec ubiegłego roku. Ustawa przewiduje zalegalizowanie własności gruntów państwowych, które przed 2018 rokiem były nielegalnie zajęte i na których dokonano wyrębu lasów. Ustawa, nazwana przez „Greenpeace” „ustawą kradzieży gruntów” dotknęłaby milionów hektarów powierzchni Amazonii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.