100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej
15 maja 2020 | 04:06 | Łukasz Kaczyński | Kraków Ⓒ Ⓟ
Uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły rozpoczną się w archidiecezji krakowskiej 16 maja. Z racji trwającej pandemii w przygotowanych z tej okazji inicjatywach można uczestniczyć przeważnie za pośrednictwem internetu i transmisji telewizyjnych.
W najbliższą sobotę w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się modlitwa w łączności z Włochami, Nowym Jorkiem oraz Brazylią, w której będzie można uczestniczyć poprzez kanał YouTube archidiecezji krakowskiej. – O godz. 17:00 będziemy prosić Boga o ustanie epidemii na całym świecie w międzynarodowej modlitwie różańcowej – informuje ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. W niedzielę natomiast orędzie do Polaków z okazji jubileuszu wygłosi po godz. 20:00 w TVP1 kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Ojca Świętego i emerytowany metropolita krakowski.
Dokładnie w dzień urodzin papieża Polaka, a więc 18 maja, o godz. 17:00 w sanktuarium na krakowskich Białych Morzach, które jest poświęcone świętemu, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, która będzie transmitowana przez TVP3.
Po jej zakończeniu widzowie będą mogli wziąć udział w koncercie „Santo Subito – prorok naszych czasów”, który wyemituje TVP1. W tym samym dniu przed krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony.
18 maja o godz. 12:00 na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej zostanie opublikowany film, do którego chętni przez ostatnie tygodnie nagrali poszczególne fragmenty Litanii do św. Jana Pawła II. Ma to być wirtualny pomnik dla papieża Polaka.
Do wspólnej modlitwy w dniu urodzin Karola Wojtyły zaprasza też Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej – zarówno na miejscu, jak i przez transmisje internetowe m.in. w ramach nabożeństwa ku czci św. Jana Pawła II o godz. 11:30, Godziny Miłosierdzia czy zawierzenia Maryi ze św. Janem Pawłem II o godz. 21:00.
Z okazji jubileuszu przygotowano również aktualizację aplikacji mobilnej „Dróżki Kalwaryjskie – Nie ustawajcie w modlitwie”. 18 maja w mediach społecznościowych zostanie natomiast opublikowana pierwsza część filmu „Pokój wam”, który przygotowano we współpracy z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Obraz opowiada o duchowej drodze św. Jana Pawła II, który rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, od pustego grobu prowadzi ludzkość do zdrojów Bożego miłosierdzia.
Dzień 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły zakończy przemówienie papieża Franciszka zaplanowane na godz. 20:00, które będzie można zobaczyć na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej oraz w TVP1.
Wadowice
W rodzinnym mieście Karola Wojtyły uroczystości będą się odbywać 17 maja. O godz. 10:30 w bazylice Ofiarowania NMP zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, którą również będzie transmitowała Telewizja Polska. Następnie o godz. 12:00 w TVP3 będzie można obejrzeć „Głos Regionów” poświęcony papieżowi Polakowi oraz „Wadowickie spotkanie z Janem Pawłem II” o godz. 12:40 w TVP1, które poprzedzi emisję widowiska „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”.
Koncert, który rozpocznie się o godz. 13:00, odbędzie się w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. – Z powodu trwającej pandemii nie ma możliwości świętowania na wadowickim rynku. Dlatego zapraszamy na to niecodzienne wydarzenie transmitowane z domu, w którym przyszły papież przyszedł na świat. Poruszone zostaną w nim zagadnienia związane z jego życiem, które przeplatać będą piosenki w wykonaniu rodzimych artystów – opisuje Magdalena Klaja z wadowickiego muzeum.
Placówka na 100. rocznicę urodzin papieża Polaka miała wiele planów – tworzenie muralu, projekcje filmowe i teatralne w plenerze czy też wspólne śpiewanie „Barki” na placach miast i w kościołach, które jednak z powodu epidemii koronawirusa musiały zostać odwołane.
– Dlatego też zapraszamy wszystkich, by stworzyli własne aranżacje wokalne, muzyczne czy też taneczne pieśni bliskiej św. Janowi Pawłowi II w ramach akcji „Cała Polska śpiewa ‘Barkę’”. Mamy nadzieję, że będzie to inicjatywa, która wyjątkowo zjednoczy Polaków w dziękczynieniu za osobę Karola Wojtyły – podkreśla Klaja, dodając, że na 18 maja planowane jest też ponowne otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
W tym tygodniu wadowickie muzeum zaprasza także do oglądania krótkich filmów prezentujących historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin Karola Wojtyły pod zbiorczym tytułem „Dom mojego dzieciństwa”. Placówka umożliwiła także wirtualny spacer po całej swojej ekspozycji.
Akcje w przestrzeni miejskiej
Już 15 maja w Krakowie rozpoczyna się kampania outdoorowa „100 LAT – Jan Paweł II”. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy z archidiecezją krakowską przygotował w przestrzeni publicznej 21 billboardów i 400 plakatów, które po raz kolejny przypomną krakowianom ważne i warte zapamiętania słowa, których to kapłańskie i papieskie nauczanie Karola Wojtyły pozostawiło światu niezliczone tomy. Oprócz tego można również obejrzeć wystawę zorganizowaną na krakowskich Plantach, jak i wziąć udział w wirtualnym spacerze po mieście śladami Jana Pawła II, który przygotowano z użyciem drona.
Co więcej, instytucja zaprezentuje 18 maja online projekcję laserową, którą wykonano na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. – Chcemy w ten sposób przypomnieć te wątki nauczania Ojca Świętego, które odnoszą się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku – mówi dr Barbara Munk z Instytutu.
Także miasto pamięta w tych dniach o Karolu Wojtyle – wyrażą to flagi i miejskie oświetlenie w biało-żółtych barwach. – Kolory papieskie będą zdobić budynki użyteczności publicznej, miejskie place, tabor komunikacyjny, jak i kładkę o. Bernatka, estakadę tramwajową Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieżę telewizyjną na Krzemionkach – wymienia Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.
Inicjatywy towarzyszące
100. rocznicy urodzin papieża Polaka towarzyszy wiele inicjatyw angażujących ludzi przez media społecznościowe lub internet. Przoduje w nich Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, który najmłodszych zaprasza do przygotowania laurki dla papieża Polaka, starszych do wykonania maseczki z ulubionym cytatem świętego, a wszystkich do nagrania własnej wersji hymnu jubileuszu urodzin Karola Wojtyły „Nie zastąpi Ciebie nikt”, który na YouTube obejrzało już ponad 4 mln osób.
– Mamy nadzieję, że ten utwór, który został napisany specjalnie z okazji tej rocznicy, będzie śpiewany przez wszystkich Polaków – mówi Agata Szuta, dyrektor Instytutu. Oprócz tego w mediach społecznościowych trwa akcja „Dziękuję Ci Janie Pawle II”, poprzez którą wdzięczność za życie papieża Polaka można wyrazić pisząc na kartce właśnie #DziękujemyJaniePawle2, robiąc sobie z nią zdjęcie i udostępniając je w mediach społecznościowych.
Oprócz tego, chętni na e-mail instytut@idmjp2.pl mogą przesyłać swoje wspomnienia związane z Janem Pawłem II, z których powstanie internetowa Wielka Księga Świadectw. Instytut zachęca także do zgłębiania książki „Pamięć i tożsamość”, którą online udostępniono w ramach akcji „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II”.
Z kolei Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie prowadzi sportową akcję #wymagamODsiebie – 100 km na urodziny św. Jana Pawła II, w której zainteresowani mają za zadanie pokonać w maju podczas biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach 100 km. Szczególną zachętą jest fakt, że sponsorzy akcji za przebyte kilometry przekażą finansowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych.
Co ciekawe, przygotowano również propozycję przeżycia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły dla melomanów. 17 maja o godz. 18.30 na kanale YouTube Opery Krakowskiej oraz na jej facebookowym profilu zostanie opublikowane nagranie Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta zrealizowane bez udziału publiczności w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie. W tym właśnie miejscu Jan Paweł II spotkał się z krakowianami, a zwłaszcza młodzieżą miasta podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r.
– Wielu członków zespołu naszego teatru albo było obecnych na tym spotkaniu bądź pamięta go z relacji telewizyjnych i radiowych. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrealizować ten koncert w tym miejscu. Nagranie jest także gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku pandemii i służb walczących z jej skutkami oraz wyrazem nadziei, do której św. Jan Paweł II nawoływał przez cały okres swojego pontyfikatu – wyjaśnił na stronie www.malopolska.pl Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.
Szczegółowe informacje na temat obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej można znaleźć na stronach www.diecezja.pl, www.idmjp2.pl, www.domjp2.pl, www.kalwaria.eu oraz www.santojp2.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.