Płock: procesje Bożego Ciała tylko na terenie kościelnym
16 maja 2020 | 15:40 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W diecezji płockiej nie będzie tradycyjnych procesji Bożego Ciała ulicami miast i mniejszych miejscowości. Proboszczowie będą mogli je zorganizować, zgodnie z obowiązującymi normami, tylko wokół kościołów. Zaleca się też przygotowanie jednego ołtarza wystawienia poza kościołem. Sprawę wyjaśnia komunikat wydany przez kurię.
Ks. kan. dr Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej przypomina, że hasło tegorocznych obchodów Bożego Ciała brzmi: „Św. Jan Paweł II – żarliwy czciciel Eucharystii”. Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zachęca się duszpasterzy, aby w przepowiadaniu Słowa Bożego księża uwzględnili nauczanie Papieża Polaka na temat rzeczywistej obecności Chrystusa pod postacią chleba i wina.
Po przeprowadzonych konsultacjach, biorąc pod uwagę trwający w Polsce stan epidemii, tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbywać się będzie w inny sposób niż dotychczas.
„Z racji na zaistniałą sytuację zmuszeni jesteśmy zrezygnować z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii. Tradycyjną procesję ulicami parafii należy zastąpić procesją wokół kościoła parafialnego (trzy procesyjne obejścia kościoła). W dogodnym miejscu przy świątyni, proszę przygotować jeden ołtarz wystawienia, przy którym będą odprawione kolejne trzy stacje procesji Bożego Ciała. Czwarta stacja odbywa się we wnętrzu świątyni” – przekazał ks. Jarosław Kamiński.
W parafiach, w których niemożliwe jest procesyjne obejście kościoła, procesja powinna odbyć się na placu czy terenie przykościelnym lub w samej świątyni. Poza tym mając na względzie zalecenia sanitarne władz państwowych (szczególnie zachowanie dystansu społecznego), proboszczowie powinni zachęcić parafian do uczestnictwa w tej formie Bożego Ciała poprzez modlitwę w świątyni, ale również obecność na terenie przykościelnym.
Poza tym zaleca się stworzenia wiernym możliwości całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni, połączonej z możliwością spowiedzi. Powinien to być „Dzień Eucharystyczny” w parafii.
Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń, kuria przypomina, że wciąż obowiązują następujące normy dotyczące celebracji sakramentu pokuty i pojednania, wydane przez biskupa płockiego 26 marca: podczas sprawowania sakramentu pokuty i pojednania kapłani powinni zachować daleko idącą ostrożność względem potrzebujących go wiernych. Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi indywidualnej jest konfesjonał, zabezpieczony folią i często dezynfekowany, to w miarę możliwości należy przystosować do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oddzielne pomieszczenia, np. zakrystie lub sale parafialne.
Dbając o zabezpieczenie poufności i tajemnicy spowiedzi, w tymczasowej kaplicy pokutnej (ewentualnie zakrystii) należy postawić dwa krzesła (dla szafarza i penitenta), oddzielone od siebie przynajmniej 1,5 metra, w miarę możliwości krucyfiks lub obraz Jezusa Miłosiernego. Można używać masek ochronnych. Oczekujący do spowiedzi powinni znajdować się w kolejce za drzwiami, każdy w odstępie przynajmniej 1 metra od pozostałych osób.
Kuria zaznacza też, że należy pamiętać o dostępności płynów dezynfekcyjnych przy konfesjonale od strony penitentów i o możliwości przecierania folii po każdej spowiedzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.