Abp Henryk Nowacki: postawmy Boga w centrum naszego życia
24 maja 2020 | 14:11 | eb | Nowy Sącz Ⓒ Ⓟ
„Dopóki wierzymy i trzymamy się ręki Boga, jesteśmy mocni” – powiedział abp Henryk Nowacki podczas Mszy św. odpustowej w sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Arcybiskup zachęcał, by w centrum swojego życia postawić Boga, jak św. Rita.
W parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu trwa odpust, wierni modlą się za wstawiennictwem św. Rity. Zostawiają róże przy obrazie świętej i jej pomniku.
Abp Henryk Nowacki przypomniał w homilii życie świętej, podkreślając, że było ono pełne cierpień i upokorzeń. Jak mówił, jej siła brała się z nieustannej łączności z Bogiem poprzez modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
„Jej wiara była ciągle żywa, z dnia na dzień mocniejsza. Rita żyła w łączności z Bogiem, w ciągłej Komunii z Jezusem i wyprosiła sobie i innym wiele łask. Dzień po dniu stawała się dojrzałym świadkiem Jezusa” – dodał.
Abp Henryk Nowacki podkreślił, że św. Rita uczy nas, że tylko wiara w Boga liczy się najbardziej w życiu. „Naszym programem jako naśladowców Jezusa jest skupienie naszego życia wokół Chrystusa, którego mamy poznawać i kochać coraz bardziej. Żyjmy Bogiem i czerpmy od Niego siły, duchową energię i w ten sposób przemieniajmy siebie, bliskich i świat” – zachęcał arcybiskup.
Nawiązując do pandemii abp Nowacki mówił, że to dla wielu ludzi trudny czas. „Ludzie całego świata doświadczają lęku i przygnębienia. Klękajmy wspólnie do rodzinnej modlitwy różańcowej, a powstaniemy z niej mocniejsi z nadzieją w sercu. Bóg jest przy nas, On przychodzi, aby ocierać łzy. Zwróćmy się do Boga, Matki Bożej, św. Rity, św. Jana Pawła II i prośmy o ich wstawiennictwo” – podkreślił.
„Podczas odpustu modlimy się za wstawiennictwem św. Rity o pomoc w sytuacjach trudnych, a w tym roku zwłaszcza o ustanie pandemii koronawirusa” – mówi proboszcz ks. Czesław Paszyński.
Kościół parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu rok temu został ogłoszony sanktuarium św. Rity – patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. Zostało ono erygowane w związku z rozwijającym się kultem.
Św. Rita urodziła się we Włoszech w 1381 r. Jej marzeniem było poświęcenie się życiu zakonnemu. Rodzice zadecydowali jednak inaczej i Rita została mężatką. Po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru Sióstr Augustianek w miejscowości Cascia. W klasztorze spędziła resztę swojego życia. Zmarła 22 maja 1457 w opinii świętości.
Kult św. Rity jest bogaty w symbole, ale dwa z nich są najbardziej wymowne. Pierwszy symbol to kolec z korony cierniowej i rana na czole, które symbolizują ludzkie życie pełne cierpienia i bólu. Mówi się też o niej święta od róż, wspominając cud jakim było zakwitnięcie w zimie róży w ogrodzie jej dzieciństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.