Płock: akcje duszpasterstwa rodzin przełożone na jesień
24 maja 2020 | 15:17 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Marsz dla Życia i Rodziny oraz pogrzeb dzieci nienarodzonych, które tradycyjnie odbywały się w Płocku w maju i czerwcu – zostały przełożone na jesień. Jednocześnie duszpasterstwo rodzin diecezji płockiej przekazało, że w dekanatach diecezji można wracać do organizacji „Spotkań dla narzeczonych”, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
„Zaplanowany na dzień 25 maja pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem, z powodu obecnych warunków sanitarnych i epidemiologicznych, zostaje przełożony na jesień. Pamiętamy w modlitwie o rodzicach i rodzinach zmarłych dzieci” – zapewnił ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin i dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej.
Nie odbędzie się też doroczny płocki Marsz dla Życia i Rodziny, zazwyczaj organizowany w maju lub czerwcu. Jeśli sytuacja zdrowotna w kraju pozwoli, zostanie on zorganizowany jesienią.
Ponadto duszpasterstwo rodzin przypomina, że wciąż można szukać wsparcia duchowego, psychologicznego i dla samotnych seniorów potrzebujących pomocy w zakupach. Do psychologa można dzwonić codziennie w godz. 19:00-21:00 pod nr tel. 502-513-764, do księdza również codziennie w godz. 19:00-21:00 pod nr tel. 502-513-894. Natomiast seniorzy z Płocka potrzebujący pomocy w zakupach mogą dzwonić codziennie w godz. 10:00-14:00 pod nr tel. 505-272-535.
Organizatorami inicjatywy są: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, 64. Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku, Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka.
Poza tym w miarę możliwości i z zachowaniem wskazań sanitarnych, od 25 maja w dekanatach diecezji można rozpocząć organizowanie tygodniowych „Spotkań dla narzeczonych”, przygotowujących do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Dekanalni duszpasterze rodzin powinni wybrać właściwe miejsca i dostosować je do wymogów sanitarnych. Jeśli w spotkaniu uczestniczyć będzie więcej niż 10 par, należy je zorganizować w kościele, a nie w sali parafialnej.
„Przy wejściu do sali/kościoła powinien znajdować się środek do dezynfekcji rąk. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, w czasie spotkania uczestnicy będą mieli zakryte usta i nos, np. za pomocą maseczek. Należy dbać o wietrzenie pomieszczeń. W organizacji «Spotkań dla narzeczonych» obowiązują wszystkie dotychczasowe przepisy i instrukcje Biskupa Płockiego. Możliwe jest równoległe prowadzenie spotkań w dekanatach także w formie zdalnej” – przekazał ks. Wojciech Kućko.
W przypadku zmiany daty zawarcia związku małżeńskiego, księża powinni zwrócić szczególną uwagę na półroczny termin ważności świadectw chrztu świętego i dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego. Należy uwzględnić również fakt, że spisany „protokół przedślubny” jest ważny 1 rok od daty sporządzenia go. Gdyby ślub został odroczony na czas dłuższy niż 1 rok, należy przed nowym terminem przeprowadzić nowe badanie kanoniczne. Ponadto w czasie uroczystości zaślubin należy przestrzegać w kościele liczby uczestników według wskazań władz państwowych.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: www.plockierodziny.pl oraz www.srkplock.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.