Pielgrzymka gnieźnieńska na Jasną Górę w bardzo ograniczonej formie
27 maja 2020 | 18:00 | bgk / hsz | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się, ale będzie miała bardzo ograniczoną formę. Do Częstochowy pójdzie tylko jedna grupa złożona z przedstawicieli poszczególnych grup promienistych i kolorowych.
To pierwszy taki wypadek w kilkudziesięcioletniej historii gnieźnieńskiej pielgrzymki. W czasach PRL pielgrzymowanie również było utrudnione, niemniej z zupełnie innych powodów. Ze względu na zakazy ówczesnych władz pątnicy szli na Jasną Górę pojedynczo lub w bardzo małych grupkach, różnymi trasami i spotykali się dopiero u celu. Stąd nazwa pielgrzymki „promienista”, bo pielgrzymi jak promienie schodzili się u Matki Bożej.
Tę tradycję kontynuują w archidiecezji gnieźnieńskiej grupy promieniste, które nadal wyruszają ze swoich parafii w różnym czasie i idą własnymi trasami. Na Jasnej Górze spotykają się jednego dnia, razem z grupami kolorowymi, które wychodzą z Gniezna i wędrują wspólnie. W tym roku ta utrwalona przez lata formuła zostanie znacznie ograniczona. Jak informuje kierownictwo PPAG, pielgrzymka się odbędzie, ale będzie miała charakter wręcz symboliczny.
„Wszyscy pragnący wziąć udział w pielgrzymce będą mogli zapisać się do wybranej przez siebie grupy promienistej lub kolorowej i otrzymają symboliczny pakiet pielgrzyma. Za pomocą strony internetowej będą śledzić poszczególne etapy drogi, a także otrzymywać materiały formacyjne. Każdego dnia w wybranych uprzednio kościołach naszej archidiecezji o 20.00 sprawowana będzie dla nich Eucharystia oraz Apel Jasnogórski” – wyjaśnia kierownik PPAG ks. Wojciech Orzechowski.
Jak dodaje, na szlak wyruszy tylko jedna mała grupa składająca się z pełnoletnich reprezentantów poszczególnych grup.
„Dbając o bezpieczeństwo pielgrzymów, każdego dnia pielgrzymki wędrować będą pątnicy innych grup, a konkretnie dwóch przewodników oraz po trzech przedstawicieli danej grupy. Wybór delegacji grupy należy przewodnika, natomiast etapy trasy zostaną grupie przydzielone drogą losowania” – precyzuje kapłan.
Pielgrzymka wyruszy 29 lipca i pójdzie trasą grup kolorowych. Rozpocznie się jak co roku Mszą św. sprawowaną w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 8.00, która będzie transmitowana on-line. Do wspólnej modlitwy u grobu i relikwii św. Wojciecha zaproszeni są przewodnicy i przedstawiciele wszystkich grup promienistych i kolorowych.
Podobnie jak w latach ubiegłych pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 6 sierpnia. Ostatni etap pątnicy przejdą we wspólnocie przedstawicieli wszystkich grup. Liczba pielgrzymów uzależniona będzie od liczby osób mogących wejść do Kaplicy Matki Bożej, gdzie o 13.30 sprawowana będzie Eucharystia na zakończenie pielgrzymki. Bezpośrednio przed Mszą św. nastąpi złożenie pielgrzymkowego krzyża i wejście przed Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. W Częstochowie do pielgrzymów pieszych dołączą też przedstawiciele pielgrzymek rowerowych, które również w ograniczonej formule wyruszą z archidiecezji gnieźnieńskiej.
Organizatorzy PPAG zastrzegają, że ostateczne ustalenia organizacyjne pielgrzymki zależne będą od sytuacji epidemicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.