Jubileusz prof. Wincentego Kućmy
28 maja 2020 | 06:20 | pra / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Prof. Wincenty Kućma skończył 25 maja 85 lat. Wykonane przez artystę ołtarze, płaskorzeźby, reliefy i witraże znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce i zagranicą.
W wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego Mszy św. z okazji jubileuszu 85-lecia urodzin oraz 70-lecia pracy twórczej prof. Wincentego Kućmy w kościele św. Józefa w Podgórzu przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
– Nie zrozumielibyśmy pana niezwykłej twórczości, gdyby nie dwa pytania. Dlaczego stoimy tutaj na ziemi i dlaczego stojąc na ziemi, jednocześnie pochylamy się ku niebu, ku Chrystusowi, który siedzi po prawicy Ojca, i który przyjdzie? – mówił w czasie homilii metropolita krakowski nawiązując do pytania aniołów, skierowanego do apostołów: „Dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?”.
Życzenia i gratulacje jubilatowi złożył także obecny na Eucharystii abp Stanisław Budzik. – Już od najmłodszych lat miał w sobie tę szczególną iskrę Bożą, ten dar dostrzegania Bożego piękna. Potem uczył innych jak przywracać i tworzyć piękno i sam to piękno tworzył – mówił metropolita lubelski.
Życzenia i pamiątkowe medale prof. Kućmie przekazali także przedstawiciele senatu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Związek Polskich Artystów Plastyków. Proboszcz parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu ks. Antoni Bednarz odczytał list gratulacyjny od prezydenta Krakowa.
Wincenty Kućma urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce na Kielecczyźnie. W latach 1957-62 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do 2000 r. kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego prace eksponowane były w kraju na ponad 50 wystawach indywidualnych i 80 zbiorowych oraz na blisko 60 wystawach zagranicą.Prof. Wincenty Kućma rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, a także projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Do najważniejszych jego monumentów należą: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Wykonane przez artystę ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce i zagranicą.
Najdonioślejsze realizacje to dekoracja wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, a także monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin oraz witraże w kościele Najświętszej Rodziny w Krakowie-Bieżanowie.
Artysta brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Jest także m.in. kawalerem Orderu Orła Białego i Krzyża Komandorskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego.
Na tyłach neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie-Podgórzu znajduje się droga krzyżowa zaprojektowana przez prof. Wincentego Kućmę. W sąsiadującym z kościołem ogrodzie, usytuowana została galeria na wolnym powietrzu licząca ponad 20 dzieł układających się w opowieść o wierze, historii i patriotyzmie.
Do istniejącej stałej galerii rzeźby plenerowej przy kościele św. Józefa w Podgórzu z okazji jubileuszu 85-lecia życia i 70-lecia pracy twórczej została zorganizowana wystawa rysunku, reliefu i rzeźby. Rysunek jest eksponowany w kościele w dwóch kaplicach za ołtarzem głównym.
W Kamieniołomie im. Jana Pawła II można zobaczyć 10 dużych reliefów i inne rzeźby wykonane w brązie patynowanym z wkomponowanymi cokołami. Wystawa będzie czynna od 23 maja do 30 sierpnia 2020.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.