Współpraca Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej z przedsiębiorcami
04 czerwca 2020 | 11:00 | Włodzimierz Wieczorek | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jeszcze mamy w pamięci obraz pustych ulic, sklepów wpuszczających klientów po dwie osoby, puste szkoły, kościoły, trudną sytuację wielu grup społecznych, w tym seniorów, uczniów z ubogich rodzin, osób bezdomnych i samotnych. Stan epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 postawił przed nami jako Kościołem i społeczeństwem nowe wyzwania, jednocześnie wyzwalając duże pokłady solidarności i odpowiedzialności społecznej. Różne podmioty, jak Caritas, biznes czy instytucje publiczne łączyły siły, aby możliwie szybko, elastycznie, według rzeczywistych potrzeb i z wyczuciem wesprzeć tych, którzy dziś pomocy potrzebują najbardziej.
Pozytywnym przykładem takiej pomocy jest współpraca Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i firm Amest oraz BBI Development. O tym jak pomagali grupom wrażliwym opowiedzieli: Ks. Kamil Chojnacki, Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej; Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development SA, który obok działalności stricte biznesowej prowadzi szeroką działalność społeczną i charytatywną oraz pan Felice Scoccimarro, prezes firmy Amest, członek Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce, zaangażowany w liczne dzieła charytatywne Kościoła.
Informacje o rozmówcach i wspólnych projektach:
Firma Amest Otwock sp. z o.o., decyzją Prezesa Zarządu Felipe Scoccimarri, przeznaczyła środki finansowe na pomoc grupom wrażliwym w powiecie otwockim, na terenie którego Firma prowadzi działalność gospodarczą. Projekt pomocy charytatywnej powstał w wyniku współpracy Firmy z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz instytucji pomocowej powiatu otwockiego. Szczegóły organizacyjne zostały omówione na spotkaniu 17 marca 2020 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku, w którym wzięli udział Ks. Kamil Chojnacki, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, koordynator projektu charytatywnego z ramienia Amest Otwock oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dzięki ustaleniom pomoc ma bardzo profesjonalną organizację, jest efektywna i trafia do najbardziej potrzebujących pomocy.
Pierwszy projekt pomocy objął 100 osób chorych, w podeszłym wieku i samotnych, które otrzymały kilkukrotnie w kolejnych tygodniach paczki z żywnością i środkami czystości. Pomoc trafiła bezpośrednio do domów potrzebujących tak, aby ograniczać konieczność wychodzenia Seniorów z domu. Ostatnie paczki są wydawane w Wielkim Tygodniu. Kwota, którą Amest Otwock przekazał Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej na ten cel, nie licząc kosztów obsługi projektu, wyniosła kilkadziesiąt tysięcy zł. Działanie zostało przyjęte z dużą wdzięcznością i uznaniem beneficjentów.
Kolejny projekt pomocowy zrealizowały Centrum Praskie Koneser wraz z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy przygotowali świąteczne paczki dla stu najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi-Północ. Pomoc trafiła bezpośrednio oraz bezkontaktowo do domów osób starszych i chorych. W ramach akcji paczki z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi trafiły do 100 najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi-Północ. Seniorzy otrzymali m.in. żurek z jakiem i kiełbasą, sałatkę jarzynową, pieczeń rzymską, faszerowane jajka oraz babkę piaskową i święconkę przygotowaną przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i jej partnerów. Posiłki przygotowała restauracja Ferment Praski, która na co dzień funkcjonuje w Centrum Praskim Koneser. Z kolei Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej razem z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy zadbają o bezkontaktową dystrybucję paczek.
Celem trzeciego projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu uczniów i wspieranie ich procesu nauczania w warunkach epidemii przez dostarczenie dzieciom i młodzieży komputerów. Dzięki temu uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych w formule nauczania na odległość, przyjmowania i odrabiania prac domowych, wysyłania prac do nauczycieli. Firma Amest Otwock przeznaczyła na ten cel dotychczas kwotę, która pozwoliła na zakup kilkunastu laptopów z oprogramowaniem i dostępem do Internetu, tam gdzie jest to niezbędne. Komputery zostały przekazane Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, a następnie uczniom z ubogich rodzin. Zainicjowało to akcję społeczną, w wyniku której ofiarodawcy przekazali dotychczas środki na kilkanaście kolejnych komputerów, które Caritas przekazuje uczniom. Na chwilę obecną Caritas W dalszym przebiegu projektu oferowane będą społeczności lokalnej w trybie nauczania na odległość atrakcyjne i ważne dla rozwoju osobistego formy kształcenia.
Kolejna pomoc charytatywna została adresowana do osób ubogich i bezdomnych, korzystających z jadłodajni dla ubogich im. św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ulicy Grochowskiej 111/113 na warszawskiej Pradze.
Przedsiębiorcy doposażyli kuchnię jadłodajni Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przez zakup kosztownych ale bardzo potrzebnych i efektywnych urządzeń gastronomicznych służących do żywienia zbiorowego. Oprócz tego zakupili i przekażą potrzebującym środki higieny, aktualnie niezbędne do wykonywania przez Caritas swoich funkcji.
Jadłodajnia wydaje posiłki 5 dni w tygodniu dla osób bezdomnych i ubogich. Otrzymują tam oni do 700 posiłków dziennie. Wysoka frekwencja osób korzystających z jadłodajni wynika między innymi z faktu, iż w tym obiekcie mogą oni otrzymać wieloraką pomoc. Obok jadłodajni Caritas zapewnia tam bezdomnym możliwość noclegu, kąpieli, zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych czy zmiany ubrania. Miejsce to będzie sukcesywnie doposażane i finansowane przez przedsiębiorców
Wspólne działania ww. firm i przedsiębiorców Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej nabrały charakteru trwałej współpracy i będą realizowane w sposób metodyczny i trwały.
Uczestnicy rozmowy:
Ks. Kamil Chojnacki, Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Pan Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development SA i Prezes Zarządu Juvenes-Projekt Sp. z o.o. Obok działalności stricte biznesowej prowadzi szeroką działalność społeczną i charytatywną. Wspólnie ze Związkiem Powstańców Warszawskich założył Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego w listopadzie 2017 r. i wspiera Powstańców, szczególnie w tym czasie. Jest także inicjatorem budowy pomnika bohatera generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Za działalność społeczną został uhonorowany medalami: „Zasłużony dla Warszawy” i „PRO MASOVIA, a także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pan Prezes prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną na rzecz seniorów, powstańców warszawskich także w kontekście epidemii koronawirusa.
Pan prezes Felice Scoccimarro, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą m.in. w Polsce, zaangażowany w liczne dzieła charytatywne Kościoła katolickiego, w tym we Włoszech i w Afryce. Członek Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej. Obecnie wspiera dzieła charytatywne Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Dzięki wpłatom Pana Prezesa sfinansowana została w ostatnich miesiącach pomoc dla seniorów w powiecie otwockim, zakupione zostały i przekazane laptopy w ramach akcji pomocowej „Komputer dla ucznia”, a także sfinansował doposażenie jadłodajni dla ubogich i bezdomnych w Warszawie. Wszystkie działania prowadzone są przy współpracy z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
„Sąsiedzi sąsiadom” – Akcja Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej we współpracy z Centrum Praskim Koneser i Urzędem Dzielnicy Warszawa-Praga.
„Akcja Komputer dla ucznia” – akcja Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Amest Otwock sp. z o.o.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.