Bp Kohlgraf apeluje o usunięcie amerykańskiej broni atomowej z terenu Niemiec
08 czerwca 2020 | 19:36 | ts (KAI) / hsz | Moguncja Ⓒ Ⓟ
Biskup niemieckiej diecezji Moguncja i przewodniczący komisji „Pax Christi” w tym kraju, Peter Kohlgraf, zaapelował o usunięcie amerykańskiej broni atomowej z terenu Niemiec. „Z biegiem czasu odczuwa się niebezpieczny brak troski o uzbrojenie atomowe i tzw. parasol ochronny NATO”, powiedział bp Kohlgraf w wideoprzesłaniu z okazji kościelnego dnia protestu przeciwko broni atomowej w Büchel.
Ta miejscowość w górach Eifel między Koblencją i Trewirem jest jedynym miejscem w Niemczech, w którym składowane są rakiety atomowe USA. Międzynarodowy ruch „Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej” (IPPNW) oblicza, że w Büchel może się znajdować nawet 20 rakiet z atomowymi głowicami.
„Razem pracujmy nad tym, aby również Niemcy przystąpiły do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, a tym samym przyczyniły się do trwałego międzynarodowego ładu pokojowego”, powiedział biskup Moguncji. Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej zobowiązuje do rezygnacji z produkcji, posiadania i używania broni jądrowej oraz zakazuje jej przechowywania na terytorium swojego państwa. „Wspólnie opowiemy się za wycofaniem broni jądrowej z Büchel”, dodał hierarcha.
Bp Kohlgarf podkreślił, że logika odstraszania nuklearnego nie jest drogą do pokoju. Trzeba wreszcie skończyć z ideą bezpieczeństwa przez odstraszanie. Dotyczy to zwłaszcza dzisiejszych czasów, kiedy mówi się o nowej „zimnej wojnie” między USA i Chinami, a inne duże potęgi również się zbroją.„Protest jest dobry i ważny”, podkreślił przewodniczący katolickiego ruchu pokojowego Pax Christi. Niemniej ważne jest też aktywne promowanie dróg, które „prowadzą do prawdziwego pokoju”. „Celem musi być praca na rzecz zmiany świadomości”, powiedział bp Kohlgraf. Zwracając się do uczestników Dnia Protestu, powiedział: „Swoimi działaniami politycznymi wyrażacie również chrześcijańską etykę pokoju”.
W zorganizowanym już po raz trzeci przez grupę „Kościoły przeciw broni atomowej” dorocznym Dniu Protestu przeciwko broni atomowej w Büchel uczestniczyła także wiceprzewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), Annette Kurschus. Tegoroczny dzień protestu odbył się wirtualnie ze względu na obowiązujące przepisy związane z pandemią koronawirusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.