Abp Ryś do alumnów: fałszywe poczucie wybrania może być tarczą przeciw Słowu Bożemu
17 czerwca 2020 | 13:17 | xpk, maj | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Powiedz księdzu o jego grzechach… fałszywe poczucie wybrania może być tarczą przeciw Słowu Bożemu – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Nawiązując do czytania mówiącego o spotkaniu króla Achaba z Eliaszem podkreślił, że słowo to jest przejmującym komentarzem do tego, co przeżywamy w ostatnich dniach w Polsce i w Kościele.
Podczas Mszy św. sprawowanej 16 czerwca w seminaryjnej kaplicy pw. Dobrego Pasterza abp Ryś odniósł się do czytania z pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 21, 17-29) gdzie mowa jest o spotkaniu Achaba z Eliaszem. – To słowo jest przejmującym komentarzem do tego, co przeżywamy w ostatnich dniach w Polsce i w naszym własnym Kościele. Kiedy Bóg posyła Eliasza ze Słowem do Achaba, rekcją Achaba jest agresja, negacja. Absolutnie na nic się nie godzi. Sam widok proroka, który mu mówi o grzechu, jest nie do przyjęcia – powiedział.
– Jak ma Słowo Boga znaleźć człowieka, skoro on traktuje to Słowo jako agresora w swoim życiu? A tego, który przynosi mu prawdę Bożą traktuje jako swojego wielkiego przeciwnika. Powiedz księdzu o jego grzechach. Ludzie tego się boją, Pierwszą reakcją jest nasza agresja – że ktoś w ogóle śmiał cokolwiek powiedzieć, zwrócić uwagę wybranemu przez Boga. Wtedy Boże wybraństwo staje się tarczą przeciwko Słowu Bożemu, które przychodzi. Ja się zasłaniam przed Słowem Boga głupim, fałszywie rozumianym poczuciem wybrania – podkreślił arcybiskup.
Metropolita łódzki zwracając się do alumnów powiedział też, ze jeśli chcą poznać prawdę o sobie, muszą przyglądać się, jacy są na wakacjach. – W seminarium człowiek może być doskonały po prostu z braku okazji. Wakacje dostarczą wiele okazji, by się z tym słowem – danym nam przez Pana na rozesłanie – zmierzyć. – mówił.
Eucharystię wraz z arcybiskupem łódzkim koncelebrowali wychowawcy seminarium oraz księża profesorowie. Na liturgii, obok kleryków seminarium diecezjalnego obecni byli alumni z Seminarium 35+ oraz Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.
Eucharystia zakończyła rok akademicki 2019/2020– rok formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w swoich rodzinnych parafiach
Aktualnie w WSD, na pięciu kursach studiuje 46 alumnów, wśród których jest ośmiu wyświęconych w tym roku diakonów oraz ośmiu kleryków z roku propedeutycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.