Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 650-lecia szubińskiej fary
19 czerwca 2020 | 19:55 | jm | Szubin Ⓒ Ⓟ
„Miłość nie jest abstrakcyjna i ogólna, ale konkretna. Ona sprawia, że czujemy się odpowiedzialni za wspólnotę, do której należymy. Ona też z troską prowadzi nas do wszystkich, którzy naszej pomocy potrzebują” – powiedział abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 650-lecia szubińskiej fary. W kościele św. Marcina Biskupa zebrali się kapłani, przedstawiciele władz różnych szczebli, zaproszeni goście i mieszkańcy Szubina.
Według abp. Polaka uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest – jak wskazywał nam kiedyś papież Franciszek – świętem miłości, świętem serca, które tak bardzo miłuje – „przypomina nam, że miłość Boża przejawia się raczej w czynach niż w słowach”.
Podczas homilii prymas odwołał się do słów św. Pawła z Listu do Rzymian, w którym pisał on, że „Bóg okazuje nam swoją miłość właśnie przez to, że Chrystus umarł za nas, gdy byliśmy jeszcze grzesznikami”. – To Jego Serce nas zbawia, ale zbawia nas przez to, że się ofiaruje. I tak to właśnie w Jezusowym Sercu ukazuje się nam centrum chrześcijaństwa. Ukazuje się prawdziwie i do końca, jak Bóg nas kocha. A On kocha dosłownie po oddanie swego życia za nas, aż po krzyż, aż po przebite serce na krzyżu, aż po serce otwarte dla nas z miłości – podkreślił, dodając, że Bóg nie tylko oddał swoje życie za nas, ale jest z nami.
Prymas Polski przypomniał, że Sędziwój z Szubina erygował parafię, a właściwie została ona wówczas wyłączona z większej parafii w Słupach. Na ten sam czas, a więc rok 1370, przyjmuje się powstanie szubińskiej fary. – Odtąd wasi przodkowie mieli tutaj swój kościół, a więc miejsce, gdzie Chrystusowe zaproszenie i wezwanie rozbrzmiewało z nową mocą. W tych dniach jubileuszu liturgia Kościoła powtarza je nam. Przypomina, że świątynia materialna, budowana z cegieł i kamieni jest znakiem Kościoła żyjącego i działającego w historii, czyli duchowej świątyni (…) Świątynia Boża – jak wielokrotnie wskazuje nam papież Franciszek – jest nie tylko budynkiem uczynionym z kamieni, ale jest Ciałem Chrystusa uczynionym z żywych kamieni – dodał abp Polak, życząc, by jubileuszowa Eucharystia umocniła jedność wspólnoty oraz pogłębiła odpowiedzialność za parafię.
„Historia świątyni i parafian wpisuje się w historię naszej ojczyzny, dzieląc z nią radości i trudności. Przez wszystkie lata parafia jest ośrodkiem kulturotwórczym, troszczącym się o historię narodu” – napisał we wstępie publikacji „Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie. Od przeszłości do teraźniejszości” ks. kanonik Tadeusz Lesiński. Ukazała się ona z okazji jubileuszu 650-lecia szubińskiej fary. Autorami cennego opracowania, oprócz proboszcza wspólnoty, są Kamila Czechowska i Karolina Kranz.
To w sumie 120 stron, które uzupełniają unikatowe zdjęcia ukazujące wszystko, co jest związane z wielowiekowym życiem wspólnoty. Wykorzystane archiwalia pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie oraz od osób prywatnych.
Z okazji jubileuszu szubińskiej fary przygotowano również plenerową wystawę na rynku oraz wręczenie nagród w ramach specjalnego konkursu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.