Wiślica: dzisiaj XVIII Spotkanie Młodzieży
20 czerwca 2020 | 11:03 | dziar | Wiślica Ⓒ Ⓟ
Koncert, konferencja, Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, świadectwa i in., złożą się na dzisiejsze XVIII Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Wiślicy. Mogą w nim uczestniczyć dekanalne reprezentacje młodzieży i wspólnot młodzieżowych, pozostali dołączą on-line.
Ze względu na zagrożenie COVID-19 nie jest możliwy udział wszystkich chętnych do spotkania na wiślickich błoniach. Zwykle w tym miejscu, nazywanym kolebką chrześcijaństwa na świętokrzyskiej ziemi, uczestniczyło od kilkuset do ponad 2 tysięcy osób.
„Wstań, Daję Ci imię Nowe” – to hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia.
Rozpocznie się ono o godz. 17. w wiślickiej bazylice. W trakcie spotkania, w specjalnym spocie swoją działalność zaprezentują przedstawiciele różnych wspólnot, którzy zachęcą młodych do zaangażowania się. Konferencję wygłosi ks. Bogusław Kowalski – przyjaciel śp. ks. Piotra Pawlukiewicza. Na zakończenie odbędzie się koncert Krzysztofa Antkowiaka.
Do Wiślicy przybędą delegacje młodzieży z poszczególnych dekanatów diecezji razem z duszpasterzami. Pozostali chętni młodzi są zachęcani do włączenia się w wydarzenie za pomocą mediów społecznościowych, gdzie będzie odbywała się transmisja on-line.
Ks. Marcin Boryń diecezjalny duszpasterz młodzieży, zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy i troski o młodzież, szczególnie w kontekście kryzysu obecności młodzieży w kościele. Zauważa, jak ważna jest systematyczna całoroczna formacja i świadectwo świeckich liderów.
Wiślica ma ogromne znaczenie dla początków chrześcijaństwa w Polsce, a w diecezji kieleckiej traktowana jest na podobieństwo Lednicy.
Kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Wiślicy osiedliły się plemiona słowiańskie, a początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek.
Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.
Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, jako kościół ekspiacyjny za śmierć ks. Baryczki. Budowla była rozbudowywana do końca XIV wieku. Kościół jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej). Obok kościoła – wapienna misa zwana „misą chrzcielną” kojarzona z przyjęciem chrztu ok. 880 r. przez księcia Wiślan z rąk św. Cyryla i Metodego.
W Wiślicy znajduje się diecezjalne sanktuarium MB Łokietkowej, stąd rokrocznie wyrusza piesza pielgrzymka kielecka na Jasną Górę oraz odbywa się diecezjalne spotkanie młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.