Toruń: 55 mężczyzn z diecezji toruńskiej przyjęło posługę lektoratu
21 czerwca 2020 | 19:10 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
Powołanie do posługi Słowa łączy się z powołaniem do zaufania Bogu i bycia świadkiem Ewangelii w codzienności – mówił bp Józef Szamocki 21 czerwca w toruńskim kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Podczas Eucharystii posługę lektoratu przyjęło 55 mężczyzn z całej diecezji.
Hierarcha zwrócił uwagę, że stali lektorzy posługiwali już w starożytnym chrześcijaństwie. Zaznaczył, że „odnowa soborowa zmierzała do tego, abyśmy wszyscy czuli się coraz bardziej upodmiotowieni w Kościele i mieli świadomość czynnego udziału w liturgii. Po II Soborze Watykańskim Kościół szuka nowego stylu apostołowania, języka zrozumiałego dla współczesnego człowieka”.
Mówiąc o środowisku, do jakiego posłani są nowi lektorzy, zauważył poważny problem: „Oprócz głodu chleba jest w świecie o wiele poważniejszy dramat: głodu prawdy, która ukryta jest w Bożym Słowie. Tymczasem coraz więcej ludzi na świecie jest oszukanych środkami zastępczymi, dlatego nawet kiedy umierają, wielu z nich nie odczuwa głodu”.
W homilii przypomniał swoje doświadczenie misyjne z posługi w Zambii – miejsca, które doświadczało głodu Słowa Bożego. „W buszu nie wszyscy umieli czytać i pisać. O jakże cenną była ta osoba, która potrafiła wziąć Biblię do ręki i wieczorami czytać i wyjaśniać Słowo Boże, prowadzić modlitwę. Jednak najbardziej ci lektorzy wyjaśniali Słowo Boże swoim własnym życiem. Nie było tam księdza, nie było często świątyni, musiał wystarczyć jakiś szałas. A raz, może kilka razy w roku poza porą deszczową mógł przybyć kapłan. Wówczas katechista czy lektor przedstawiał osoby przygotowane do przyjęcia sakramentów świętych”.
Bp Szamocki zwrócił również uwagę na apostolską rolę rodzin lektorów, które licznie przybyły na uroczystość.
Posługa lektoratu stałego jest udzielana w diecezji toruńskiej od 2012 r., w tym też roku rozpoczął się cykl formacyjny. Obecni lektorzy formowali się podczas zajęć, które odbywały się w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Prowadzili je między innymi: biblista ks. prof. Tomasz Tułodziecki, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Bartłomiej Surdykowski, dziennikarz Grażyna Rakowicz oraz akolita Piotr Józefiak. Za całość formacji był odpowiedzialny dk. prof. Waldemar Rozynkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.