Wyruszyła 12. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa
25 czerwca 2020 | 21:10 | tm / hsz | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Panie, poślij robotników” wyruszyła 12. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa. Z powodu stanu epidemii pielgrzymka przebiega w formie sztafety, w której codziennie uczestniczy tylko kilka osób.
Tegoroczne hasło pielgrzymki nawiązuje do programu duszpasterskiego kościoła katolickiego na Ukrainie. Decyzją tamtejszych biskupów rok 2020 został poświęcony powołaniu do życia kapłańskiego i konsekrowanego. – Nasze modlitwy w dużej mierze będą się koncentrować na sprawie powołań. Natomiast codzienne konferencje będą poświęcone Eucharystii w nawiązaniu do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który bieżący rok przeżywa pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Modlitwa o powołania i Eucharystia są ze sobą ściśle związane. Dzięki kapłanom możemy sprawować Najświętszą Ofiarę. Z drugiej strony Eucharystia daje siłę i moc, aby realizować każde powołanie, nie tylko kapłańskie i zakonne, ale też rodzinne i małżeńskie – wyjaśnia ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie i dyrektor pielgrzymki.
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie o godz. 6.30. Eucharystii przewodniczył ks. Władysław Jagustyn. W homilii ks. Jagustyn nawiązał do postaci św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślając, że obaj zostawili przykład odpowiedzi na Boże wezwanie oraz służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Pielgrzymka została podzielona na dwie części: Polską i Ukraińską (ze względu na stan epidemii pielgrzymi nie będą przekraczać granicy). Po stronie polskiej w ciągu trzech dni codziennie będzie pielgrzymować pięć osób, wśród nich, na zmianę, sześciu księży: ks. Władysław Jagustyn, ks. Marcin Jaracz, ks. Eugeniusz Królik, ks. Czesław Matuła, ks. Tomasz Mytych i ks. Ryszard Tokarz.
Pierwszy odcinek zakończy się w Kańczudze. Kolejna grupa, w następnym dniu, po Mszy św. o godz. 7.00 w Kańczudze, przejdzie odcinek do Żurawicy. W trzeci dzień pielgrzymi zakończą pielgrzymowanie po stronie Polskiej Mszą św. o godz. 19.00 w Wyszatycach koło Medyki.
Po stronie ukraińskiej pielgrzymkę będą kontynuować księża i osoby mieszkające w Ukrainie, m.in. ks. Władysław Derunow z Mościsk i ks. Stanisław Węgrzyński z Pnikuty. 28 czerwca pielgrzymi przejdą odcinek z Mościsk do Gródka; 29 czerwca – z Gródka do Hodowicy; 30 czerwca – z Hodowicy do Lwowa. Pielgrzymka zakończy się Mszą św. w katedrze Lwowskiej o godz. 10.30 czasu ukraińskiego.
Ze względu na stan epidemii pielgrzymi nie będą nocować na trasie pielgrzymki. Po dojściu do celu wrócą samochodami do domów, a rano inna grupa dojedzie na miejsce i rozpocznie pielgrzymowanie. Po drodze pątnicy nie będą również korzystać z gościny okolicznych mieszkańców, którzy do tej pory przygotowywali dla nich poczęstunki.
Organizatorzy pielgrzymi zapraszają do łączności duchowej z pielgrzymami m.in. przez codzienny różaniec o godz. 20.30 na antenie Katolickiego Radia „Via”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.