Łódź: obrzęd konsekracji dziewicy
27 czerwca 2020 | 15:54 | az | Łódź Ⓒ Ⓟ
W parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi miał miejsce obrzęd konsekracji dziewicy – Karoliny Guligowskiej. Konsekratorem był abp Władysław Ziółek, który przewodniczył też Mszy św. – Karolino, kochaj ten Kościół, od którego otrzymasz konsekrację, do którego służby będziesz przeznaczona i czuj się z tym Kościołem zawsze silnie związana. Bądź jego aktywnymi rękami, jego głosem modlitwy, jego wyrazem miłosierdzia, pomocą dla jego ubogich, a także pocieszeniem i wsparciem dla jego cierpiących synów i córek- mówił w homilii abp Ziółek.
Na początku Eucharystii o. Remigiusz Recław SJ, proboszcz parafii, podkreślił, że to właśnie abp Ziółek w 2005 r. wyraził zgodę na obrzęd konsekracji dziewic w archidiecezji łódzkiej.
Arcybiskup Senior w swojej homilii zwrócił uwagę na to, że konsekracja osoby to szczególne zapuszczenie korzeni w Chrystusie, aby na nim budować całe swoje życie i postępowanie. Zaznaczył, że osoba konsekrowana staje się świadkiem Królestwa, które nie jest z tego świata i należy do rodziny tych, którzy dla Królestwa Niebieskiego porzucili wszystko i świadczą o tym, że wszystko na tym świecie przemija, ale słowo Boże trwa wiecznie.
Zaznaczył, że Kościół poprzez obrzęd konsekracji dziewic odpowiada na znaki obecnego czasu. – Skłonność świata do gloryfikowania i absolutyzowania miłości utożsamianej często z pożądliwością, odwróciła hierarchię wartości. Dziś miłość często myli się z egoizmem, który rodzi chęć panowania nad osobą, której się pragnie. Egoizm traktuje drugą osobę jako obiekt własnego, niespokojnego poszukiwania szczęścia – zaznaczył abp Ziółek. Podkreslił, że miłość pochodząca z konsekracji jest początkiem nowego życia w Kościele. – Szczególnie oczekiwaną posługą dziś od osób konsekrowanych jest nieustanne wychodzenie wraz z całym Kościołem naprzeciw największej biedzie człowieka współczesnego jaką jest odrzucenie Boga – powiedział.
Po homilii miał miejsce obrzęd konsekracji. Po modlitwie arcybiskupa, kandydatka do stanu konsekrowanego, położyła się krzyżem, a wszyscy zebrani w litanii do Wszystkich świętych, wzywali Bożych łask dla niej. Następnie została odmówiona modlitwa konsekracyjna. Poświęcono też obrączkę – widomy znak konsekracji oraz brewiarz.
Karolina Guligowska ma 33 lata. Dzieciństwo i młodość spędziła w Andrespolu. Jej parafią jest parafia NMP Nieustającej Pomocy, której wspomnienie przypada w dniu konsekracji. Ukończyła Uniwersytet Medyczny, kierunek Zdrowie Publiczne i od 3 lat pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem w szpitalu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Od 18 roku życia związana była z Ruchem Światło-Życie, wspólnotą Galilea z Andrespola i od 2009 roku ze wspólnotą Mocni w Duchu. Obecnie najbliżej sercem związana jest ze wspólnotą dziewic konsekrowanych w której przygotowywała się do konsekracji przez 7 lat.
W jej formację zaangażowany był o. Grzegorz Radomiak, a także jej spowiednicy: ks. Arndt i ks. Szczyrba.
Karolina Guligowska od trzech lat jest związana z Fundacją Miłość i Serce, która troszczy się o dzieci i młodzież dotkniętą autyzmem.
Jako osoba świecka konsekrowana chciałaby pokazywać swoim życiem, jak to jest dobrze, gdy Jezus jest na pierwszym miejscu.
Zwyczaj konsekrowania dziewic wywodzący się z pierwotnego Kościoła, doprowadził do powstania uroczystego obrzędu, przez który dziewica staje się osobą poświęconą, wielkim znakiem miłości Kpo0ścioła do Chrystusa. Przez ten obrzęd Kościół wyraża swą miłość do dziewictwa oraz błaga w nim Boga o łaskę dla dziewic i o zstąpienie na nie Ducha Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.