Poznań: Eucharystia na rozpoczęcie pieszej i rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę
06 lipca 2020 | 10:53 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w archikatedrze poznańskiej rozpoczęła się 86. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę i 10. Poznańska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. – Pielgrzymka jest częścią procesu wewnętrznego, wielką metaforą przejścia z tego życia do życia wiecznego, z ziemi do nieba. Pątnicy podążają do naszej Matki, Królowej, która zawsze była opiekuńcza wobec naszej ojczyzny, która troszczy się o Polaków, ich wiarę, przyszłość doczesną i wieczną – mówił w homilii.
Tegoroczna piesza pielgrzymka będzie zmierzać na Jasną Górę w nieco zmienionej formie z uwagi na epidemię koronawirusa. Ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa wezmą w niej udział tylko księża przewodnicy grup, tworząc swego rodzaju „sztafetę”. Jeden z etapów pokonają poznańscy biskupi pomocniczy Damian Bryl i Szymon Stułkowski.
W homilii metropolita poznański przypomniał, że pielgrzymka jest rozpowszechnioną formą pobożności ludowej, która ma swój pierwowzór w Biblii. Podkreślił, że wzorem pątnictwa jest wędrówka Abrahama. – Pierwszą klasyczną pielgrzymkę utożsamiamy z wędrówką Abrahama z Ur do miejsca wskazanego mu przez Boga. To droga jednego człowieka z bliskimi, krewnymi, niewolnikami do miejsca nieznanego, to spełnienie Bożej woli – zauważył przewodniczący KEP.
Zaznaczył, że wzorem pielgrzymowania jest też 40-letnia wędrówka Izraelitów po pustyni, z Egiptu do ziemi obiecanej. Podkreślił, że Pan Jezus z Rodzicami też brał udział w dorocznej pielgrzymce na święto Paschy. Wydarzenie to było częścią życia religijnego Żydów.
Abp Gądecki zaznaczył, że tegoroczna forma pielgrzymowania w ramach sztafety księży przewodników grup odbędzie się po to, by nie przerwać dziejowej tradycji, a niezwykłe okolicznością mogą przyczynić się do intensywniejszego przeżywania pielgrzymowania duchowego w Poznaniu, Grodzisku Wielkopolskim, Czarnkowie, Lesznie, Gostyniu i Opalenicy.
W ramach duchowego pielgrzymowania zaplanowano Msze św., modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchanie konferencji tematycznej, przygotowanej przez ks. Łukasza Łukasika, ojca duchownego pielgrzymki.
Ks. Jan Markowski, kierownik Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, podkreślił, że chętni będą mogli śledzić kolejne etapy pielgrzymki w mediach społecznościowych.
Codziennie na Facebooku oraz na stronie internetowej pielgrzymki będą transmitowane modlitwa Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec i Msza św. z miejsca, do którego dotrą pielgrzymujący kapłani.
Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 15 lipca, gdzie Mszy św. w kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył bp Grzegorz Balcerek.
Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Spotkajmy się!”.
W ub. roku w poznańskiej pielgrzymce uczestniczyło ok. 1700 pątników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.