Soblówka: rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona o przyjaźni
22 lipca 2020 | 18:30 | eg | Soblówka Ⓒ Ⓟ
„W Duchu i przyjaźni” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne wakacyjne rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona, która istnieje w diecezji płockiej od 18 lat. 50 młodych ludzi przebywało w Soblówce w Beskidach, aby wspólnie się modlić, formować i uczyć przyjaźni: „Zrozumieliśmy, że Pan Bóg tak naprawdę jest zarazem naszym Tatą i Przyjacielem” – komentowali po rekolekcjach ich uczestnicy.
Dziesięciodniowe rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona zorganizowano w Soblówce w Beskidach. Około 50 młodych ludzi słuchało nauk pod hasłem „W Duchu i przyjaźni”, które koncentrowały się wokół tematu przyjaźni. Prowadzący rekolekcje starali się przekazać, jak stawać się przyjacielem Boga i człowieka.
Ks. Tomasz Dec, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie w czasie konferencji opowiadał, jak rozwijać przyjaźń z Bogiem, Maryją, Kościołem, świętymi i aniołami. Podkreślił, że poznawanie siebie, swoich mocnych i słabych stron, a także zaakceptowanie swoich niedoskonałości i swojej przeszłości – pomaga w rozwoju osobistym każdego człowieka.
Centrum każdego dnia stanowiła wspólna Eucharystia. Poza tym uczestnicy rekolekcji mieli czas na rozmowy w małych grupach, podczas których dzielili się swoimi trudnościami i osiągnięciami w budowaniu różnych relacji. Nie zabrakło również spotkań integracyjnych. Podsumowaniem rozważanego danego dnia tematu było czuwanie modlitewne w kościele.
Podczas rekolekcji za stronę „wojskową” (wspólnota odwołuje się m.in. do idei rycerstwa) i wychowawczą odpowiadał ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie. Jako spowiednik i kierownik duchowy młodzieży towarzyszył ks. Paweł Sobiecki, wikariusz parafii św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlinie Twierdzy). Natomiast za liturgię odpowiedzialny był diakon Marcin Siemiątkowski.
Efektem rekolekcji są m.in. świadectwa młodych uczestników. Na przykład Martyna przyznała, że po raz pierwszy w życiu powiedziała do Boga – „Tato”, bo wcześniej był On dla niej Kimś dalekim: „Dzięki rekolekcjom zostawiłam swoją przyszłość za sobą, żyję tu i teraz” – dodała dziewczyna.
Z kolei Szymona mocno poruszyły świadectwa innych uczestników rekolekcji i rozmowy z nimi na tematy duchowe. Komentował, że konferencje dotyczyły spraw, które były mu już znane, jednak udało się znacznie pogłębić ich rozumienie, na przykład kwestię modlitwy czy relacji z Duchem Świętym: „W moim przypadku rozmowa z księdzem pozwoliła rozwiać dużo wątpliwości, ale też znaleźć kierunek dalszego rozwoju duchowego” – zapewnił chłopiec.
Budująca była też opinia Karoliny: „Ten czas z Bogiem – Tatą był niezwykły. Poprawiłam i pogłębiłam naszą relację. Modliłam się o otwarcie się̨ na ludzi i wolę Taty, co było dla mnie zawsze trudnym krokiem. Tata otworzył mnie na siebie, na dar modlitwy w językach, na innych. Czas rekolekcji umocnił moją wiarę i niewątpliwie jest początkiem nowej, lepszej drogi z Bogiem” – stwierdziła uczestniczka rekolekcji.
Wspólnota pod nazwą Wojsko Gedeona powstała w diecezji płockiej 13 października 2002 r. Wyrosła z doświadczeń Odnowy w Duchu Świętym, Ruchu Światło-Życie, idei miłosierdzia i rycerstwa, miłości do Ojczyzny i Kościoła, walki duchowej. Nazwa i idea została zaczerpnięta z Księgi Sędziów 7,1-25. Symbolem ruchu są dwa miecze Ducha (miłości i prawdy), które przeszywają Wschodzące Słońce, oznaczające osobę Jezusa Chrystusa (Łk 1,78-79). Ruch posiada oddziały w Płocku, Żurominie, Pułtusku i Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.