Podbeskidzie: nowe szaty drewnianych kościołów
25 lipca 2020 | 01:06 | rk | Gilowice Ⓒ Ⓟ
Jasne elewacje drewnianych świątyń w Gilowicach na Żywiecczyźnie oraz Nidku i Polance Wielkiej w małopolskiej części Podbeskidzia zastąpiły dotychczasowe ciemnobrunatne szalowanie ścian tych zabytkowych kościołów. Widoczne efekty prac są częścią wielkiego przedsięwzięcia budowlano-konserwatorskiego w ramach projektu unijnego zainicjowanego przez diecezję bielsko-żywiecką.
Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, pełnomocnik projektu i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, powoli dobiegają końca prace związane z wymianą poszycia dachowego drewnianych kościołów w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej.
„Dotychczasowe ciemnobrunatne szalowanie ścian kościołów zostało oczyszczone, dzięki czemu udało się je scalić kolorystycznie z nowo położonym gontem modrzewiowym, ku ogólnemu zadowoleniu parafian, którzy będą musieli teraz przyzwyczaić się do jasnych elewacji swoich świątyń” – zaznaczył, wspominając, że w kościołach tych w Gilowicach i Nidku zrekonstruowano „charakterystycznie wycinaną z klepek gontowych koronkę wieńczącą kalenice dachu, co przywróciło im późnogotycką stylistykę”.
Ruszyły już wstępne prace przy konserwacji polichromii w Gilowicach i Polance Wielkiej, jak również przy prospektach organowych w Nidku i Polance.
Projekt „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.