Msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników polskiej policji
26 lipca 2020 | 18:33 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Niech modlitwa oraz Msza św. ofiarowana w intencji polskiej Policji będą wyrazem naszej wdzięczności za szlachetne charaktery, wrażliwość serc oraz zaangażowanie w służbie najwyższym wartościom – powiedział podczas Mszy św. w stołecznej Bazylice św. Krzyża bp Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Z okazji Święta Policji Państwowej Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji jej funkcjonariuszy i pracowników. Eucharystię transmitował Program 1 Polskiego Radia.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz sztandaru Komendy Głównej Policji oraz odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych przygotowali funkcjonariusze. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji.
W homilii bp Guzdek nawiązując do postaci króla Salomona podkreślił, że izraelski król „zdawał sobie sprawę z tego, że władza nie jest przywilejem, ale służbą narodowi i państwu”. Delegat ds. Duszpasterstwa Policji przekonywał, że także życie „każdej i każdego z nas jest służbą”. – Nie żyjemy wyłącznie dla siebie, ale z bliźnimi i dla bliźnich. Dlatego przychodząc na niedzielną Mszę św., często naśladujemy króla Salomona prosząc o „serce rozumne” i prawe sumienie zdolne do „rozróżniania dobra od zła” – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że z okazji Święta Policji modlimy się w intencji funkcjonariuszy, a także pracowników cywilnych formacji i dziękujemy za rozumne serca, zdolne do „rozróżniania dobra od zła”. Przypomniał, że w tym roku obchodzona jest 95. rocznica utworzenia Policji Kobiecej.
Zdaniem bp. Guzdka społeczeństwo dostrzega i docenia to, że policja jest nieustannie na polu walki ze złem, przemocą i łamaniem prawa”, dodał, że w tym roku szczególnym wyzwaniem była i jest służba w okresie pandemii. Wyraził wdzięczność za odpowiedzialną i ofiarną postawę funkcjonariuszy. – Ten trudny okres był czasem weryfikacji charakterów, poczucia odpowiedzialności i solidarności z koleżankami i kolegami w realizacji powierzonych Wam zadań. Wielu z Was, wiedząc jak ważna jest w tym momencie Wasza służba, zrezygnowało z pójścia na urlop lub na zwolnienie z racji opieki nad dziećmi. Taka postawa zasługuje na szczególne uznanie i pochwałę – powiedział.
Jak podkreślił biskup polowy „życie każdego człowieka zyskuje właściwy sens, jeśli staje się służbą Bogu i drugiemu człowiekowi”. – Niech modlitwa oraz Msza św. ofiarowana w intencji polskiej policji będą wyrazem naszej wdzięczności za szlachetne charaktery, wrażliwość serc oraz zaangażowanie w służbie najwyższym wartościom – powiedział. Życzył funkcjonariuszom i pracownikom policji, aby „dalej z honorem i głębokim poczuciem obowiązku wypełniajcie powierzoną Wam misję na rzecz człowieka i dobra wspólnego”. – Niech Was Bóg obdarza mądrością i daje siły do walki ze złem. Niech Wam błogosławi – zakończył.
Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów – duszpasterzy policji. We Mszy św. uczestniczył gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy, funkcjonariusze i pracownicy policji z rodzinami.
Przed błogosławieństwem gen. insp. Jarosław Szymczyk podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię, a kapelanom za opiekę duszpasterską nad funkcjonariuszami i pracownikami policji.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie – 7 października 1944 r. – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy, co czyni ją największą formacją mundurową w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.