Krajenka: 600-lecie nadania praw miejskich i erygowania parafii św. Anny
26 lipca 2020 | 18:56 | mj | Krajenka Ⓒ Ⓟ
„Nie wstydźmy się chrześcijaństwa. Mimo że jest szalenie trudne” – mówił biskup Jan Tyrawa. Krajenka uczciła 600. rocznicę nadania praw miejskich oraz erygowania parafii św. Anny.
W polowej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. – Gromadzi nas święto patronalne, kiedy wspominamy św. Annę, jak i szczególny jubileusz 600-lecia istnienia parafii. Wraz z nim wiąże się 600-lecie istnienia miasta. Jest to szczególny znak tego, w jaki sposób obydwie te wspólnoty łączą się w każdym z nas, służąc jednemu człowiekowi, który jest obywatelem miasta, ale jednocześnie osobą wierzącą – mówił bp Jan Tyrawa.
Z opracowania Jana Maciejewskiego dowiadujemy się, że pierwsza wzmianka źródłowa o Krajence pochodzi z 1286 roku. Prawa miejskie otrzymała w czerwcu 1420 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. W 1772 roku Krajenka znalazła się w zaborze pruskim. Ostoją polskości w czasach zaboru było Polsko-Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich założone przez Wacława Frankowskiego, a od 1931 roku miejscowa szkoła polska. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy czynili starania w Międzynarodowej Komisji Granicznej, by miasteczko wróciło do macierzy. W granicach Polski Krajenka znalazła się dopiero po II wojnie światowej.
Najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Anny i św. Mikołaja (pochodzący z ok. 1774 r.), którego fundatorką była Anna Sułkowska. Świątynia została postawiona w ocalałej części dawnego zamku Danaborskich. Kościół jest jednonawowy, posiada aż cztery ołtarze, rokokową ambonę w kształcie dzioba okrętu, organy z 1886 roku wykonane przez Juliusza Witta z Gdańska oraz barokowy hełm na wieży. Z dawnych czasów zachował się fragment gotyckiego muru zamkowego, obwarowującego kościół od strony rzeki.
Parafia rzymskokatolicka, której patronuje św. Anna, została erygowana w 1420 roku. W XVI w. właściciele miasta opowiedzieli się po stronie reformacji. Ponowne erygowanie wspólnoty miało miejsce w 1693 roku. Do 1821 roku parafia znajdowała się w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej, następnie diecezji chełmińskiej. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej znalazła się w Wolnej Prałaturze Pilskiej. Po drugiej wojnie światowej w administraturze gorzowskiej, a w latach 1972-2004 w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Od 25 marca 2004 roku weszła do diecezji bydgoskiej. – Historia tego miejsca – zarówno miasta, jak i parafii – jest przykładem budowania oraz podtrzymywania tożsamości, polskich korzeni, a także krzewienia chrześcijańskich wartości – podsumował proboszcz parafii ks. kanonik Grzegorz Fabiszak.
Wkrótce w parafii odbędzie się jeszcze jedno ważne wydarzenie. Nastąpi wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. Papież jest honorowym obywatelem Krajenki od 2003 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.