Obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów
03 sierpnia 2020 | 10:13 | mp, Łukasz Lipiński / hsz | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
2 sierpnia obchodzony był w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. 76 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu.
Ze względu na ograniczenia sanitarne, część obchodów została przeniesiona do Internetu. Ofiary upamiętniono także na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.
Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti spotkało się kilkadziesiąt osób. Zostały złożone wieńce i oddano hołd ofiarom W związku z panującą pandemią większa część obchodów upamiętniających została przeniesiona do Internetu. Wirtualne wydarzenie upamiętniające 500 000 Sinti i Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie jest głównym tematem tegorocznych działań z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Sinti i Romów w dniu 2 sierpnia.
Na specjalnej stronie internetowej znaleźć można szeroki wachlarz informacji na temat Zagłady Sinti i Romów. Tam także obejrzeć można wielojęzyczne wydarzenie upamiętniające dostępne dla międzynarodowej publiczności.
– Dyskryminacja względem społeczeństwa Sinti i Romów obecna jest w niemalże całej Europie, w bardzo wielu krajach. Czy chcemy o tym pamiętać czy nie, są kraje, regiony, miasta, w których nadal dzisiaj istnieją, być może nie de iure, ale de facto getta, w których nadal są zamykani Romowie, Sinti, Gitans, Manouches, wszyscy Ci, których nazywamy czasami romantycznie ludźmi podróży, a których tak naprawdę nie akceptujemy w naszych społecznościach na pełni praw obywatelskich. Pamiętajmy – dyskryminacja powoduje wykluczenie, które prowadzi do odczłowieczenia, a to się kończy ludobójstwem – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.